Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
Uroczyste otwarcie zamku w chęcinach - OP887P
Eigenaar: Hakon121
Lijst met deelnemers
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: -4942 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Evenement
Grootte: Geen behuizing
Status: Gearchiveerd
Datum evenement: 26-04-2015
Gemaakt op: 10-04-2015
Gepubliceerd op: 10-04-2015
Laatste verandering: 21-06-2015
15 Deelgenomen
9 Wil deelnemen
9 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
6 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL

Od 2 lat zamek w Chęcinach był w trakcie remontu. Od 1 kwietnia jest otwarty dla turystów, jednak 26 odbędzie się uroczyste otwarcie a to zawsze dobra okazja do spotkania!!!

Po remoncie na zamku ma być udostępniona nowa baszta (ta kwadratowa), która jak dotąd była zamknięta zostały także dobudowane flanki wewnątrz, zamek został także oświetlony lampami z kolorowymi światłami a na szczyt prowadzi nowa ścieżka a nawet 3.

Plan otwarcia nie został jeszcze opublikowany, tak więc nie mogę powiedzieć co dokładnie będzie się na nim działo. Jednak na pewno odbędzie się pokaz miejscowej grupy rekonstrukcyjnej i długaśna mowa burmistrza...

Planowałem spotkać się pod keszem "Arena słońca" około 9-10 rano i pójść na, kesze (w okolicy są 2 ścieżki) a potem jeśli znajdą się chętni na ognisko. wszelkie skargi wnioski zażalenia kierujcie do mnie na fb, telefon albo w komentarzach.

dodaje jeszcze krótką historie zamku:

Na bazie istniejących dokumentów można domniemywać, iż budowę warowni rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jest pewne, iż zamek istniał w 1306 r., kiedy to Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Rok później pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej cofnął ów przywilej przejmując tym samym warownię. Łokietek uczynił ją terytorialnym ośrodkiem swej władzy w zakresie gospodarczym, politycznym i militarnym. Przeniósł tu z Małogoszcza administrację rozległych posiadłości książęcych. W Chęcinach w latach 1310, 1318,1331 i 1333 odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego oraz wielkopolskiego. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.

Właśnie z tego miejsca w 1331 roku wyruszono na Bitwę pod Płowcami. W 1318 r. ze względu na niedostępność zamku, zdeponowano tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, dla zabezpieczenia przed wrogim Zakonem

W XVI w. zamek zaczął podupadać. W 1588 r. sejm zarządził przeniesienie ksiąg ziemskich z warowni do położonego u jej podnóża chęcińskiego kościoła. W 1607, w czasie Rokoszu Zebrzydowskiego fortyfikacje zostały zniszczone, a zabudowania spalone. Zamek na krótko odzyskał dawną świetność po przebudowie zainicjowanej przez starostę chęcińskiego, Stanisława Branickiego, jednak już w latach 1655–1657 został doszczętnie zniszczony najpierw przez Szwedów, a następnie przez szturm oddziałów Rakoczego. Dzieło zniszczenia dokończyła w 1707 r. kolejna okupacja szwedzka. Wtedy to zamek opuścili ostatni mieszkańcy. Przez następne stulecia średniowieczne mury stanowiły głównie darmowe źródło materiału budowlanego dla miejscowych wieśniaków. Podczas I wojny światowej ucierpiała jedna z wież, wykorzystywana przez Rosjan jako punkt obserwacyjny

Według legend gdy królowa Bona podróżowała do naszego zamku i przejeżdżała przez drewniany most na Mostach złamał się a wozy z klejnotami wpadły do rzeki i nadal tam leżą przykryte wodą przed poszukiwaczami.

Kolejna legenda mówi że z zamku przez całe Chęciny aż do zakonu Franciszkanów prowadzi podziemny korytarz który jak dotąd nie został znaleziony.

tel:730052129

źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Ch%C4%99cinach , http://www.checiny.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&submenu=169&menu=169&strona=1&ref=1&schemat=0

 

 

Uwaga: wiem już jak wygląda plan otwarcia zamku mianowicie:

o 14 "widowisko "kazania świętokrzyskie" w reżyserii Doroty Anyż (podobno fajne)

14.30 uroczyste rozpoczęcie i powitanie mieszkańców oraz gości przez burmistrza etc.

14.45(burmistrz albo bije rekordy swoich przemów albo tak naprawdę skończy się po godzinie) okolicznościowe przemówienia

15.05 przemarsz korowodu rycerskiego na zamek królewski w Chęcinach celem dokonania uroczystego otwarcia (chyba będą wbiegać pod górę)

15.10 pokazy rycerskie w wykonaniu ochotniczego szwadrony kawalerii im. 13 pułku ułanów Wileńskich (nie wiem co jedno ma do drugiego)

15.40 pokaz tańca

15.45(...) występ chóru...

16.15 pokazy rycerskie w wykonaniu 13 pułku second time

16.45 pokaz tańca dworskiego w wykonaniu drużyny rycerskiej ziemi Chęcińskiej

17.00 koncert uczestników the voice of poland i must be the music

18.30 zakończenie  szybko...

Jeśli będziemy keszować po Chęcinach i okolicy to będziemy także chodzić po urbexach więc weźcie latarki i ubrania do ściorania. wejście na zamek może być kosztowne wd. cennika 15zł normalny a ulgowy 9 dla mieszkańców 1zł mam nadzieje wprowadzić kogoś jako mieszkańca albo załatwić bilet grupowy albo i za darmo może się udać. myślę że możemy się spotkać o 10 pod areną słońca a jeśli ktoś chcę wcześniej to jestem. No i jeszcze dodam że przybędzie kilka keszy 3-5 przez oba weekendy ;)

 

Afbeeldingen
XVw.
zamek kiedyś
Chęciny kiedyś
zamek teraz
.