Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Orzeł, gryf i smok - OP8812
Kościół szachulcowy w Objeździe
Właściciel: gokglowczyce
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 20 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 03-04-2015
Data utworzenia: 03-04-2015
Data opublikowania: 03-04-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 27-06-2019
65x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
81 odwiedzających
52 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Ala K, brajan74, crazy_baby, DeepBlue, DeepSea, jaculo, Jarozbajury, lupi, Miki., Qbacki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół prawdopodobnie został zbudowany w 1606r., a następnie rozbudowany w XVIII w. Jest przykładem częstego na Pomorzu budownictwa szachulcowego. Pierwotna jednonawowa bryła została zamknięta dwuspadowym dachem krytym karpiówką. Od strony północno-zachodniej dach został wykończony ośmioboczną drewnianą wieżą (latarnią) pokrytą cebulastym dachem z blachy. Na szczycie widnieje chorągiewka z datą 1606. Wieża kościółka - umieszczana jako oznakowanie na mapach morskich pochodzących jeszcze z początku XX w. jako oznakowanie nawigacyjne (jest widziana z morza jeśli nie rosną obok niej wysokie drzewa.

Później dobudowano nawę boczną. Wyposażono ją w skromny, ale piękny instrument organowy z jednym manuałem, registrami pedałowymi i klinowym miechem jednoczęściowym. Od dawna organy milczą, a kalikanci nie są potrzebni w czasie mszy. Zubożało wnętrze kościołka. Cynowe lichtarze z 1692 r. wymieniane w informatorach jako stanowiące wyposażenie kościoła, zostały przeniesione do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Weszły w skład muzealnej kolekcji wyrobów cynowych liczącej przeszło 300 obiektów. Zabytkiem jest dzwon z 1655r.,XIX-wieczny prospekt organowy oraz drewniana empora nad wejściem, tworząca kruchtę. Przed wojną odprawiano nabożeństwa w porządku ewangelickim.

Wiosną 2006 roku rozpoczęto z inicjatywy ks. Stanisława Fortuńskiego remont kościoła. Prace nadzorowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków postępowały bardzo powoli. Dopiero kiedy zaniepokojeni mieszkańcy Objazdy włączyli się w prace remontowe, Pasterka 2006 roku mogła odbyć się w kościele. Przed Wielkanocą we wnętrzu kościoła pojawiły się nowe ławki Latem 2007 roku wymieniono okna i wykonano nowe miedziane pokrycie wieży

Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku na przykościelnym cmentarzu znajdowały się grobowce i okazałe marmurowe krzyże.

Skrzynka

Stoisz przed ławą wotywną z zatartą już niemal inskrypcją umieszczoną na wysokim oparciu krytym półkolistym daszkiem z blachy. Nad inskrypcją umieszczono wizerunek św. Jerzego (jeździec z dzidą przebijający smoka). Po bokach niżej wizerunki orła i gryfa. Powszechnie uznaje się, że jest to pomnik poświęcony pamięci poległych  w I wojnie światowej żołnierzy pochodzących z Objazdy, jednak treść inskrypcji nie jest znana.

Po prawej pod akacją ustawiono wysoki kamień w kształcie siedziska. Można na nim jeszcze częściowo odczytać wykute w kamieniu nazwiska. Komu i kto postawił ów obelisk? Jakie wydarzenie upamiętnia?

Odnajdź żeliwny krzyż w obejściu kościoła, on wskaże ci drogę. Gdy już znajdziesz się za nim, zwróć uwagę na zielone, pamiątkowe krzyże dawnych właścicieli majątku - nazwisko, które najczęściej się na nich powtarza stanowi hasło do zalogowania skrzynki (całe nazwisko pisane drukowanymi literami). Następnie kieruj się za zielony żywotnik i za nim szukaj. W razie konieczności pomódl się lub skorzystaj ze spojlera.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kościół dawniej
w trakcie remontu
Widok na kesz