Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rogowska kolej polowa - OP87UX
Właściciel: meteor2017
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 131 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-03-2015
Data utworzenia: 22-03-2015
Data opublikowania: 22-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 18-01-2019
10x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
37 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Werrona
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Przyczepiona magnesem  Benchmark - punkt geodezyjny  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rogowska kolejka wąskotorowa powstała dokładnie sto lat temu jako i była niemiecką koleją polową o rozstawie szyn 600m, która miała poprawić zaopatrzenie wojsk na froncie w rejonie Rawy. Budowa ruszyła 28.02.1915, prowadziły ją cztery kompanie (w tym 22 Reserve Eisenbahn Kompanie) i udało się ją ukończyć do 22.03. Gdy w połowie lipca Rosjanie rozpoczęli odwrót i front przesunął się daleko na wschód, kolejka nie została rozebrana, lecz kontynuowano jej eksploatację, a wkrótce oprócz przewozów towarowych wprowadzono też publiczne przewozy pasażerskie.

Odcinek Rogów - Rawa powstał w marcu 1915, do Białej Rawskiej przedłużono kolejkę po odwrocie Rosjan, jeszcze w czasie wojny i taki przebieg kolejka ma obecnie. Kiedyś istniała jeszcze odnoga w kierunku Nowego Miasta nad Pilicą, ale kończyła się w miejscowości Żdżary i być może powstała jeszcze w czasie wojny pozycyjnej nad Rawką, bo w połowie marca front ustalił się na linii Gułki - Żdżary - Bieliny, a Nowe Miasto pozostawało w rękach rosyjskich. To by znaczyło że kolejka przebiegała jakoś niedaleko za linią okopów... aczkolwiek możliwe że powstała nieco później. Niedługo po wojnie odnogę tę rozebrano.

Kolejka była prowizoryczna, co wynikało z szybkiego tempa budowy i zakładanego krótkiego okresu eksploatacji. Mosty i przepusty były wykonane z drewnianych bali, tor zbudowany był z lekkich szyn na stalowych podkładach, dlatego po wojnie planowano przebudowę toru. W okresie międzywojennym zbudowano dwa mosty (w 1928 most na Rawce - obiekt keszowy), a po II wojnie trzeci i betonowe przepusty. Wymianę torów i zmianę szerokości na 750mm planowano w międzywojniu, ale wykonano to dopiero w 1954.

Co ciekawe, po swojej stronie frontu Rosjanie wybudowali kolejkę konną z Grójca (dokąd z Warszawy dochodziła kolejka grójecka) do Białej Rawskiej. Ponoć w czasie odwrotu kolejka ta dokonała samoewakuacji, mianowicie tor z jednej strony rozbierano, a z drugiej układano (bezpośrednio na drogach). Tak kolejka "dojechała" do Góry Kalwarii, dalej mostek drogowym przez Wisłę i na Pilawę.

 

SKRZYNKA

Etap 1 - mikromagnetyk, poszukiwania prowadzimy mniej więcej na środku mostu, proszę zachować ostrożność i rozglądać się, bo wbrew pozorom miejsce jest dosyć uczęszczane

Finał proszę starannie zamaskować igłami i suchą trawą

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Obiekt strategiczy nr 1
Rawka
No tak... gdzieś tutaj