Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Łagisza - Elektrownia - OP87K6
Owner: Michal_bn
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 276 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 10-03-2015
Date created: 10-03-2015
Date published: 10-03-2015
Last modification: 24-02-2017
91x Found
5x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
57 visitors
76 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Celem serii skrzynek jakie zakładam w Łagiszy jest pokazanie ładnych lub mniej znanych miejsc w  Łagiszy, uważanej powszechnie za najbrzydszą i najmniej ciekawą dzielnicę Będzina. Pora to zmienić;)

 

Początków elektrowni należy szukać w okresie przedwojennym, gdy tworzyły się zalążki systemu energetycznego dla Zagłębia Dąbrowskiego. Ze skromnych materiałów jakie zachowały się wynika, iż w okresie okupacji przy budowie początków przyszłej elektrowni zatrudnieni byli więźniowie podobozu koncentracyjnego z Oświęcimia. Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona w sąsiedztwie elektrowni, odsłonięta w 1989 r.

W dniu 17 stycznia 1958 r odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Projektów inwestycyjnych MGiE, na którym zatwierdzono lokalizację elektrowni Łagiszy i zalecono rozpracowanie projektu wstępnego. Głównym wykonawcą i koordynatorem dokumentacji projektowo-montażowej było Biuro Projektów Energetycznych "Energoprojekt" Katowice w porozumieniu z CBKK Tarnowskie Góry.

 

Już w październiku 1958 r, Śląskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu - będące Generalnym Wykonawcą -rozpoczęło roboty przygotowawcze, tj. wyburzenia, zwłaszcza poniemieckie.

W dniu 8 maja 1963 r przekazano do rozruchu pierwszy kocioł. 28 września tegoż roku nastąpił odbiór generatora 1 20 MW bloku I. Z dniem 1 października 1963 r popłynął pierwszy prąd do krajowej sieci energetycznej. Pierwszy etap budowy, który obejmował budowę dwóch bloków energetycznych 120 MW, zakończył się w momencie uruchomienia drugiego bloku energetycznego - 11 marca 1964 r. Od kwietnia 1969 r do grudnia 1970 r stanęło w łagiskiej elektrowni pięć bloków po 120 MW każdy.

W 1994 roku "Łagisza", wzorem energetyki zachodniej, zainstalowała nowoczesny wymiennik ciepłowniczy przy turbinie bloku "6"o mocy 130 megawatów termicznych. Blok ten pracuje w systemie gospodarki skojarzonej, produkując jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Jego sprawność podniesiona została z 36 do ponad 50 procent. Na budowę wydano ponad 6 min zł.

Inwestycjami objęto również gospodarkę wodną i ściekową. W 1996 roku kosztem 2,7 min zł "Łagisza" zmodernizowała oczyszczalnię ścieków. Nowo wybudowana mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia przerabia ścieki sanitarne i burzowe zarówno z elektrowni, jak i z dzielnicy Łagisza oraz kilku okolicznych zakładów i gmin. Największymi inwestycjami są jednak półsucha instalacja odsiarczania spalin oraz stacja uzdatniania wody.

Największa inwestycja PKE - budowa bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza została oddana do użytku w marcu 2009 roku. Blok w Będzinie dysponuje mocą 460 MW. Inwestycja kosztowała około 500 mln euro i była sfinansowana ze środków własnych spółki, ze środków ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji.

Chłodnia kominowa jest jedną z najwyższych w kraju i ma 133 m.

 

Artykuł zaczerpnięty z książki „Łagisza wczoraj i dziś” autorstwa Ireny Zygmunt i Bolesława Ciepieli.

 

Kesz jest schowany w pobliżu kordów. Proszę zachować ostrożność podczas podejmowania skrzynki, bo bardzo łatwo spalić miejsce!!!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Elektrownia
Nowy blok energetyczny
Log entries: Found 91x Not found 5x Note 2x All entries Show deletions