Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Zamek Bobolice - OP87BW
Eigenaar: sajmon
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 351 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 28-02-2015
Gemaakt op: 01-03-2015
Gepubliceerd op: 01-03-2015
Laatste verandering: 19-06-2017
176x Gevonden
6x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 6 Volgers
281 x Bekeken
132 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Hr. Jan Usz, linfallas, Tachikoma, unieski, Wookhash
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 Królewski Zamek Bobolice został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV w., najprawdopodobniej ok. 1350-1352 roku. Należał do systemu obronnego warowni królewskich broniących zachodniej granicy państwa od strony Śląska, nazywanych Orlimi Gniazdami.
 Konstrukcja zamku opierała się na wysokiej skale ponad którą wznosiła się okrągła wieża. Ten doskonały punkt obserwacyjny umożliwiał kontakt z rycerzami na bliźniaczym Zamku Mirów. W 1370 r., z okazji koronacji, Król Ludwik Węgierski przekazał go swojemu bratankowi Władysławowi Opolczykowi. W 1379 Władysław Opolczyk przekazał Zamek Bobolice swemu dworzaninowi, Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. Ten umieścił w zamku załogę, która napadała i rabowała przejeżdżających w pobliżu zamku kupców i miejscową ludność. Zamek został odebrany zbrojnie i włączony z powrotem do dóbr królewskich przez Króla Władysława Jagiełłę w 1391 r.
 Wielokrotnie zmieniali się właściciele zamku. W końcu XIV i w XV w. zamek należał do rodu Szafrańców, Trestków i Krezów, a w późniejszych wiekach do Chodakowskich, Męcińskich i Myszkowskich. Podczas najazdu arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga na ziemie polskie w 1587 r. zamek został po raz pierwszy zdobyty ulegając przy tym poważniejszym uszkodzeniom. Szybko odbiło go polskie wojsko dowodzone przez Jana Zamoyskiego i zamek został odbudowany przez właścicieli.
 Lata świetności zamku trwały do roku 1657, w którym to został on mocno zniszczony przez Szwedów. Po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. zamek zaczął popadać w ruinę. Gdy Król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa - miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską - w 1683 r. zatrzymał się na Zamku Bobolice, musiał nocować w namiocie. Towarzyszył mu zapewne wtedy Hrehory Lasecki, który za wierność Rzeczypospolitej został uwięziony przez Moskwę – o czem konstytucja z 1677 roku - i za którym wstawiał się sam Król Jan III Sobieski.
 W XVII w. zamek był tylko częściowo zamieszkały. Spis inwentarza zamku z 1700 roku ukazuje jego dość kiepski stan. Pomimo prób ratowania zamku popadał on w coraz większą ruinę.
 W XIX w. w podziemiach zamku znaleziono ogromny skarb. Poszukiwacze skarbów dopełnili reszty zniszczenia. Niektórzy do dziś wierzą, że nie odkryto jeszcze całości i główna jego część leży w tunelu łączącym Zamek Bobolice z Zamkiem Mirów.
Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.
 Pod koniec XX wieku, rodzina Laseckich – obecnych właścicieli Zamku – podjęła wyzwanie uratowania tego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku. W czerwcu 2011 relacja z rekonstrukcji pojawiła się w światowych mediach. Oficjalne otwarcie zamku po dwunastu latach prac nastąpiło 3 września 2011. Odbudowa została zrealizowana pomimo braku jakichkolwiek planów, szkiców czy rysunków zamku; jego kształt odtworzono na podstawie zachowanych ruin, posiłkując się wiedzą historyków i archeologów. W pracach wykorzystywano wyłącznie tradycyjne materiały (głównie kamień wapienny), opracowano też specjalną zaprawę murarską.
 Rekonstrukcja wzbudzała i nadal wzbudza spore kontrowersje.

Źródło: www.zamekbobolice.pl

Więcej o zamku, jego historii i legendach na zamki.res.pl/ , www.zamkipolskie.com, Wikipedii.

Rekonstrukcja opisana i udokumentowana na stronie zamku.

Czy rekonstrukcja się udała? Oceńcie sami przy okazji podejmowania kesza!

Zamek widziany od strony ukrycia kesza

Foto z www.zamkipolskie.com


 

O KESZU:

Skrzynka założona lekko spontanicznie przy okazji wędrówki z Mirowa do Bobolic, więc wielkiego szału nie będzie :)

Współrzędne doprowadzą Was przed tablicę informacyjną przy wejściu na zamek. Możecie tam poczytać o historii zamku oraz odczytać cyferki potrzebne do podjęcia kesza.

Tekst po lewej podzielony jest na 6 akapitów. Odczytać należy odpowiednie cyferki według schematu: akapit/wers_w_akapicie/cyfra_w_wersie. I tak:

A - 3/8/3

B - 1/4/8

C - 2/10/3

D - 4/2/3

Współrzędne ukrycia to:

50 36. ABC
19 29. DBA

Ukrycie rzekł bym klasyczne, z lekka na uboczu, lecz w sezonie na pewno jacyś ludzie będą się kręcić. Proszę ostrożnie odkładać maskowanie, by nic nie pękło.

Niestety bez certyfikatów, lecz myślę, że zawartość ucieszy zwłaszcza małych keszerów.

 

Specjalne podziękowania dla goldenfish za inspirację i pomoc przy transporcie elementu maskującego oraz dla Natalii za sprawne zorganizowanie elementów konstrukcyjnych :)
[w pierwszej wersji skrzynki]

Podziękowania dla bamby za reaktywację :)

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 18 keer, Hits: 13 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Zamek i tablica przy wejściu
To drzewo
Maskowanie