Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
DOM I PARAFIA NAJŚW. CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA - OP86R6
Właściciel: pablok78
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 265 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 23-01-2015
Data utworzenia: 23-01-2015
Data opublikowania: 23-01-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 10-11-2015
31x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
2 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia parafii

 

Historia parafii rozpoczyna swój właściwy bieg w sierpniu 1987 r. (wcześniej – od 1986 r. – prowadzono tylko katechizację dzieci), kiedy to bp Stanisław Nowak zlecił ks. Henrykowi Szymcowi tworzenie nowego ośrodka duszpasterskiego na osiedlu „Wagowa”. Pierwsza Eucharystia miała miejsce 1 września 1987 r. przy sali katechetycznej, w ogrodzie pp. Nowakowskich, przy ul. Armii Krajowej. Po początkowym „ścisku” (Msze św. odbywały się w salce katechetycznej), parafia doczekała się kaplicy, wybudowanej, nie bez trudności, w listopadzie 1987 r. Już miesiąc później pasterz diecezji częstochowskiej erygował samodzielny wikariat terenowy pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, do którego włączył mieszkańców ulicy Wagowej II (od nr 24), Armii Krajowej (wówczas: Czerwonej), Rzemieślniczej, Szmejka, Zielonej, a z czasem (ale jeszcze w tym samym miesiącu) Kasprowicza, Kościuszkowców, Staffa, Sztygarskiej i Wopistów.
Powoli kaplica wzbogacała się w różnego rodzaju sprzęty liturgiczne. Jej poświęcenie dokonało się 30 kwietnia 1988 r. Pod koniec czerwca tego roku pracę duszpasterską na Kazimierzu rozpoczął ks. Robert Żwir ek. W listopadzie tego roku powstała pierwsza wspólnota parafialna – Krąg Domowego Kościoła. Na początku 1989 roku istniały już dwie kolejne: Żywy Różaniec i Grupa Modlitewna Odnowy w Duchu Świętym.
Dekretem z 20 marca 1989 r. (wszedł on w życie 16 kwietnia tego roku) biskup częstochowski Stanisław Nowak powołał do życia parafię pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa powierzył jej zadanie wybudowanie nowego kościoła. Pierwszym proboszczem – na krótko – został ks. Henryk Szymiec, by już pięć miesięcy później ustąpić miejsca ks. Janowi Antoniakowi.
W tym właśnie czasie powstały pierwsze próby nabycia terenu pod przyszłą świątynię i pierwsze plany budowy kościoła. W listopadzie 1991 roku, gdy proboszczem był już ks. Jan Piekarski, bp Miłosław Kołodziejczyk poświęcił plac pod budowę kościoła.
Od marca 1992 nasza parafia znalazła się – na skutek przekształceń strukturalnych – w obrębie nowej diecezji sosnowieckiej. Jej duszpasterze i świeccy animatorzy organizowali w tym czasie pielgrzymki, wyjazdy na nocne czuwania na Jasną Górę, ogniska, wycieczki i rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Powstawały nowe grupy. Nie udało się jednak – z różnych przyczyn – doprowadzić choćby do „stanu zerowego” stan budowy świątyni.
Po odwołaniu ks. J. Piekarskiego w roku 1996, parafię objęło – na prośbę Biskupa Diecezjalnego Adama Śmigielskiego SDB - w sierpniu tego roku Zgromadzenie Księży Zmartwychwstańców. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Sawościanik CR. Już rok później, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Jego plany – zmienione w stosunku do pierwotnych – zostały zatwierdzone w roku 1998. Ich autorami byli architekci Maria Tomaszewska i Janusz Getter. Budowa posuwała się naprzód, mimo różnych przeciwności, przy wsparciu dobroczyńców, a także współbraci ze Zgromadzenia. Z czasem, jesienią roku 2001, dwaj pierwsi kapłani – Zmartwychwstańcy mogli, przenosząc się z Porąbki, zamieszkać w jeszcze surowej plebanii.
Ostatnim – jak dotąd – proboszczem parafii został latem 2002 roku Wielkopolanin, ks. Dariusz Kujawa CR. Parafianie, jeszcze w tym samym roku, „wybronili” obecność policjantów w miejscowym posterunku. Pierwszą Pasterkę w nowej świątyni parafianie przeżyli 25 grudnia 2003 roku. Na stałe parafia „wprowadziła się” do nowego kościoła w kwietniu 2004 r. Demontażu starej kaplicy dokonano w czerwcu 2004 roku. Biuro parafialne, kuchnia i salki (dotąd mieszczące się w gościnnym domu p. Nowakowskiej) znalazły swoje pomieszczenie od czerwca 2005 r. w pomieszczeniach nowej, funkcjonalnej plebanii. Pierwszy w kościele witraż, ufundowany przez kopalnianą „Solidarność” został poświęcony we wrześniu 2005 r. W tymże miesiącu Zmartwychwstańcy przejęli całkowicie nauczanie religii w Zespole Szkół nr 12, które to dotąd dzielili z katechetami z sąsiedniej parafii na Porąbce. Swoją historię piszą grupy parafialne, gromadzące kilkadziesiąt osób w różnym wieku, różnych zainteresowań, obojga płci. Życie toczy się dalej..

 

Aby zdobyć skrzynkę nie trzeba wchodzić na teren kościoła, dostępna 24 godziny na dobę.

 

żródło:http://www.zmartwychwstancy.sosnowiec.pl

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok z przodu
Kościół
Rocznica
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy