Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Opactwo Cystersów w Mogile - OP0F95
Zabytki Nowej Huty
Owner: ZenonArtTeam
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 203 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 25-06-2008
Date created: 25-06-2008
Date published: 25-06-2008
Last modification: 19-10-2013
59x Found
1x Not found
3 notes
watchers 5 watchers
3 visitors
41 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Przybycie cystersów do Mogiły oraz budowę kościoła i klasztoru datuje się na rok 1222. Świątynia została wzniesiona wedle reguł Zakonu, na planie krzyża łacińskiego, w stylu romańsko - gotyckim cysterskim, przy użyciu cegły i kamienia, zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem głównym ołtarzem skierowana ku wschodowi. Kościół konsekrowano 5 V 1266 r. i poświęcono Matce Bożej Wniebowziętej i św. Wacławowi. Pierwotne sklepienie nawy głównej po wielkim pożarze kościoła w 1708 r. zostało odbudowane w stylu barokowym.

Przy wejściu do kaplicy Cudownego Pana Jezusa znajduje się krypta, w której pochowani są dobrodzieje klasztoru, zakonnicy i ostatni opaci. Pod chórem umieszczono ołtarz z kopią rzymskiego obrazu Matki Bożej Śnieżnej Salus populi Romani oraz tablice upamiętniające nadanie mogilskiej świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej oraz wizytę papieża Jana Pawła II w mogilskim sanktuarium.
Nazwa Mogiła po raz pierwszy pojawia się w 1291 r., wcześniej osada nazywała się po łacinie Clara Tumba czyli Jasna Mogiła. W 1222 r. jej właściciel, biskup krakowski Iwo Odrowąż podarował ją zakonowi Cystersów fundując im równocześnie kościół.

Klasztorna biblioteka posiada ok. 15 000 ksiąg i dokumentów, gromadzonych przez Cystersów od XIII stulecia. Znajduje się tu dokument fundacyjny z 1222 roku, 250 rękopisów, biblie, dzieła teologiczne, pergaminowe dyplomy.

Po przeciwnej stronie prezbiterium znajduje się kaplica św. Krzyża. Tu przecho­wywany jest słynący łaskami mogilski krucy­fiks. Rzeźba to niezwykła - jako jedyna z ca­łego wyposażenia kościoła ocalała z pożaru w 1447 r., choć ogień strawił włosy Chrystu­sa i jego perizonium. Od tego czasu zakłada się Zbawicielowi perukę z naturalnych wło­sów, a jego biodra przepasuje prawdziwą tkaniną.

Dziedziniec przed kościołem od strony północnej otacza krużganek arkadowy. Stojąca poza arkadami w ogrodzie klasztornym dzwonnica została wybudowana w 1972 roku. Umieszczono na niej trzy duże dzwony dla upamiętnienia 750-lecia istnienia opactwa. Największy z nich Maryja waży 4 tony, średni biskupa Iwona 2 tony a najmniejszy św. Bartłomieja Apostoła 1278 kg.

Całość uzupełnia ogród, gdzie w 1979 r. odbyło się spotkanie papieża Jana Pawła II z hutnikami, mieszkańcami Nowej Huty i okolic podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Można tu zobaczyć okazały ołtarz papieski, liczne rzeźby, drogę krzyżową.

"Kiedy w pobliżu Krakowa powstawała Nowa Huta - olbrzymi kombinat przemysłowy oraz nowe wielkie miasto: nowy Kraków - może nie uświadamiano sobie, że powstaje ono przy tym Krzyżu. Przy tej Relikwii, którą wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyliśmy po czasach piastowskich. (...) To wszystko działo się na terenie, na którym wedle tradycji istniała kiedyś Stara Huta, jakby daleka historyczna poprzedniczka tej współczesnej Nowej Huty". -fragment homilii Papieża wygłoszonej podczas Mszy Św.9czerwca 1979 roku w Mogile.

Skrzynka:Ukryta jest przy drzewie, przy murze na parkingu. Szukaj przy drzewach pomiędzy czwartym i piątym koszem na śmieci, licząc od ulicy.
Hasło zostało zdjęte.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Tu macie mapkę Nowej Huty
A tu parking
Log entries: Found 59x Not found 1x Note 3x Picture 2x All entries Gallery