Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Opactwo Cystersów w Mogile - OP0F95
Zabytki Nowej Huty
Właściciel: ZenonArtTeam
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 203 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-06-2008
Data utworzenia: 25-06-2008
Data opublikowania: 25-06-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 19-10-2013
59x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
3 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Przybycie cystersów do Mogiły oraz budowę kościoła i klasztoru datuje się na rok 1222. Świątynia została wzniesiona wedle reguł Zakonu, na planie krzyża łacińskiego, w stylu romańsko - gotyckim cysterskim, przy użyciu cegły i kamienia, zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem głównym ołtarzem skierowana ku wschodowi. Kościół konsekrowano 5 V 1266 r. i poświęcono Matce Bożej Wniebowziętej i św. Wacławowi. Pierwotne sklepienie nawy głównej po wielkim pożarze kościoła w 1708 r. zostało odbudowane w stylu barokowym.

Przy wejściu do kaplicy Cudownego Pana Jezusa znajduje się krypta, w której pochowani są dobrodzieje klasztoru, zakonnicy i ostatni opaci. Pod chórem umieszczono ołtarz z kopią rzymskiego obrazu Matki Bożej Śnieżnej Salus populi Romani oraz tablice upamiętniające nadanie mogilskiej świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej oraz wizytę papieża Jana Pawła II w mogilskim sanktuarium.
Nazwa Mogiła po raz pierwszy pojawia się w 1291 r., wcześniej osada nazywała się po łacinie Clara Tumba czyli Jasna Mogiła. W 1222 r. jej właściciel, biskup krakowski Iwo Odrowąż podarował ją zakonowi Cystersów fundując im równocześnie kościół.

Klasztorna biblioteka posiada ok. 15 000 ksiąg i dokumentów, gromadzonych przez Cystersów od XIII stulecia. Znajduje się tu dokument fundacyjny z 1222 roku, 250 rękopisów, biblie, dzieła teologiczne, pergaminowe dyplomy.

Po przeciwnej stronie prezbiterium znajduje się kaplica św. Krzyża. Tu przecho­wywany jest słynący łaskami mogilski krucy­fiks. Rzeźba to niezwykła - jako jedyna z ca­łego wyposażenia kościoła ocalała z pożaru w 1447 r., choć ogień strawił włosy Chrystu­sa i jego perizonium. Od tego czasu zakłada się Zbawicielowi perukę z naturalnych wło­sów, a jego biodra przepasuje prawdziwą tkaniną.

Dziedziniec przed kościołem od strony północnej otacza krużganek arkadowy. Stojąca poza arkadami w ogrodzie klasztornym dzwonnica została wybudowana w 1972 roku. Umieszczono na niej trzy duże dzwony dla upamiętnienia 750-lecia istnienia opactwa. Największy z nich Maryja waży 4 tony, średni biskupa Iwona 2 tony a najmniejszy św. Bartłomieja Apostoła 1278 kg.

Całość uzupełnia ogród, gdzie w 1979 r. odbyło się spotkanie papieża Jana Pawła II z hutnikami, mieszkańcami Nowej Huty i okolic podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Można tu zobaczyć okazały ołtarz papieski, liczne rzeźby, drogę krzyżową.

"Kiedy w pobliżu Krakowa powstawała Nowa Huta - olbrzymi kombinat przemysłowy oraz nowe wielkie miasto: nowy Kraków - może nie uświadamiano sobie, że powstaje ono przy tym Krzyżu. Przy tej Relikwii, którą wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyliśmy po czasach piastowskich. (...) To wszystko działo się na terenie, na którym wedle tradycji istniała kiedyś Stara Huta, jakby daleka historyczna poprzedniczka tej współczesnej Nowej Huty". -fragment homilii Papieża wygłoszonej podczas Mszy Św.9czerwca 1979 roku w Mogile.

Skrzynka:Ukryta jest przy drzewie, przy murze na parkingu. Szukaj przy drzewach pomiędzy czwartym i piątym koszem na śmieci, licząc od ulicy.
Hasło zostało zdjęte.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tu macie mapkę Nowej Huty
A tu parking
Wpisy do logu: znaleziona 59x nieznaleziona 1x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria