Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Inowłódz - Zamek Kazimierza Wielkiego - OP0F86
Zamek Królewski wzniesiony w latach 1356-1366.
Właściciel: Ciutnik
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 147 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-06-2008
Data utworzenia: 24-06-2008
Data opublikowania: 24-06-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 13-11-2013
49x znaleziona
2x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 3 obserwatorów
15 odwiedzających
34 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Mela
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL
Podane współrzędne wskazują na północne przedmurze ruin zamku królewskiego, zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, w latach 1356-1366. Aby ustrzec zamek przed rozebraniem go cegła po cegle przez nadgorliwych geokeszerów, postaram się w miarę dokładnie opisać miejsce ukrycia "skarbu" ;)

Aby dotrzeć do kesza, będącego niewielkim (~150 ml) pojemniczkiem, musisz odnaleźć południową, łukowo sklepioną, furtę do zamku. Po przejściu przez nią, parę kroków przed sobą, lekko na prawo, zobaczysz kamienną ścianę, z rdzawego piaskowca. Skarbu szukaj na wysokości ~2 metra, w dziurze, płytko zastawionego płaskim odłamkiem. Błagam - jeżeli nie jesteście pewni, że znaleźliście właściwą dziurę upewnijcie się, że nie ma w niej ptasiego gniazdka! Ja na takowe trafiłem w miejscu idealnym na kesza, więc szanując ptasie prawo pierwszeństwa zmuszony byłem poszukać innego, mniej atrakcyjnego miejsca :)

***

Obronny zamek w Inowłodzu był jedną z blisko pięćdziesięciu murowanych warowni, zbudowanych za życia i panowania Kazimierza Wielkiego. Wystawiony w latach 1356-1366 pełnić miał powinność lokalnej siedziby władzy monarszej i punktu militarnego chroniącego granicę Polski z państewkiem książąt mazowieckich, pobliski bród oraz komorę celną na szlaku handlowym, przekraczającym w tym miejscu Pilicę.
Pierwotny zamek wzniesiono z cegły i rdzawobrunatnego piaskowca na naturalnym, potem sztucznie podsypanym i uformowanym kopcu. Był to czworoboczny zespół o wymiarach 31x32x47x49 metrów z zewnętrznym obwodem grubych na 2,5 i wysokich na 8 metrów murów obronnych oraz wewnętrzną zabudową w postaci dwóch skrzydeł łączonych na kształt litery L.
Do połowy XVII w. przechodząc z rąk do rąk był kilkukrotnie przebudowywany i remontowany, aż do roku 1657, kiedy to wycofujący się żołnierze Szwedzcy wysadzili warownię w powietrze. Potem nikt nie podjął już skutecznej próby ratowania budowli, której stan przez następne 200 lat systematycznie pogarszał się, a traktowanie murów jako kamieniołomu w drugiej połowie XIX wieku spowodowało, że ich pozostałości przestały być widoczne na powierzchni gruntu. Dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku podjęto próby odsłonięcia ocalałych resztek murów oraz częściowej ich rekonstrukcji.

Więcej o zamku znajdziecie np. tu: http://www.zamkipolskie.com/inowlodz/inowlodz.html
Obrazki/zdjęcia
Zamek za czasów Kazimierza Wielkiego
Zamek dziś
Południowa furta zachęca do zwiedzania. Stąd już widać miejsce ukrycia kesza ;)