Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
(M-138) WOPR - OP85BL
Służby Ratunkowe i wspomagające
Eigenaar: mangus i 27@
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 295 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Reizend
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 14-10-2018
Gemaakt op: 14-10-2014
Gepubliceerd op: 17-02-2018
Laatste verandering: 17-04-2021
35x Gevonden
13x Verplaatst   110.97 km
2x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
256 x Bekeken
29 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Dangerous Cache  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 

89A4A2E1-E349-96A2-4B5E-81169651E3EE.jpg 

 

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) – specjalistyczne stowarzyszenie o zasięgu ogólnokrajowym, zajmujące się wykonywaniem zadań związanych z ratownictwem wodnym.

WOPR jest specjalistycznym stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym, powstałym na podstawie zarządzenia nr 74 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 11 kwietnia 1962 roku, uzyskało osobowość prawną 9 października 1967 roku na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Jednostki WOPR są jednostkami współpracującymi z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Do 2012 WOPR posiadała uprzywilejowaną pozycję w ratownictwie, należąc – wraz z GOPR i TOPR – do trzech wyróżnionych specjalistycznych organizacji ratowniczych. Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (obowiązująca od 1 stycznia 2012) zrównała w prawie wszystkie podmioty wykonujące zadania w zakresie ratownictwa wodnego. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie zgody MSW/MSWiA. Doprowadziło to do znacznego wzrostu liczby organizacji, których zostało zarejestrowanych ponad 100 (108 – stan na 2015 rok).

Jeżeli przeczytałeś opis kesza lpr to wiesz co trzeba zrobić : @,#,%,&

WOPR jest członkiem International Life Saving – międzynarodowej organizacji zrzeszającej ratowników. Ponadto od listopada 2015 roku zrzeszyło się w ramach Federacji Organizacji Proobronnych.

Działalność WOPR jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Dzień Ratownika jest obchodzony 29 czerwca.

Stopnie ratownicze WOPR zostały sklasyfikowane w Uchwale nr 5/6/09 Prezydium Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z dnia 5 grudnia 2009 roku w sprawie stopni ratowników i instruktorów WOPR. Po wejściu w życie w 2012 roku ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych jest tylko jedno obowiązujące uprawnienie – Ratownik wodny, które zastąpiło wszystkie dotychczasowe uprawnienia z zakresu ratownictwa wodnego, jednakże Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zachowało nadal swoje dotychczasowe stopnie, które od tej pory należy traktować jako wewnętrzną hierarchię organizacji (potwierdzenie zachowania stopni można znaleźć m.in. w uchwale ZG WOPR z dnia 28 marca 2015 r.

Ochotnicze

  • Młodszy ratownik WOPR– uprawniony był od 12. roku życia do pracy na kąpieliskach, pływalniach krytych i odkrytych, pod nadzorem ratownika zawodowego. Nie uprawnia do pracy w charakterze zarobkowym.
  • Ratownik WOPR– uprawniony był od 16. roku życia do pracy na kąpieliskach, pływalniach otwartych i krytych, podczas imprez na wodach, koloniach i obozach młodzieżowych, pod nadzorem ratownika starszego stopniem. Uprawniony do prowadzenia szkoleń podstawowych dla członków WOPR.

Zawodowe

  • Ratownik wodny pływalni– uprawniony był do samodzielnej pracy i kierowania zespołem ratowników na pływalniach otwartych i krytych.
  • Ratownik wodny śródlądowy– uprawniony był do samodzielnej pracy i kierowania zespołem ratowników na kąpieliskach śródlądowych.
  • Ratownik wodny morski– uprawniony był do samodzielnej pracy i kierowania zespołem ratowników na kąpieliskach morskich.

Starszy ratownik wodny – najwyższy stopień ratowniczy. Obligatoryjnie posiada wszystkie stopnie zawodowe (RWP, RWS, RWM).

Instruktorskie

  • Młodszy Instruktor WOPR– uprawniony był do pracy w ratownictwie oraz do asystowania przy prowadzeniu kursów szkoleniowych do stopnia Ratownika WOPR włącznie.
  • Instruktor WOPR– wymagany stopień ratowniczy Starszego Ratownika WOPR. Uprawniony był do pracy w ratownictwie oraz do prowadzenia kursów szkoleniowych do stopnia Starszego Ratownika WOPR włącznie.
  • Instruktor-Wykładowca WOPR– uprawniony był do pracy w ratownictwie oraz do prowadzenia kursów szkoleniowych wszystkich stopni.

Obowiązuje od 2012 roku.

  1. Ratownik wodny– rozumie się przez to osobę posiadającą wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i technik pływackich oraz inne kwalifikacje przydatne w ratownictwie wodnym i spełniającą wymagania określone w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zatrudnioną lub pełniącą służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub będącą członkiem tego podmiotu;
  2. Instruktor ratownictwa wodnego– ratownik wodny posiadający uprawnienia do prowadzenia szkoleń i egzaminowania.

 Za wikipedia.pl

 Dla pierwszych trzech znalazców certy - takie novum.

O keszu:

Mobilniaczek jak w widać w formie magnetycznej lub wiszącej, zależnie od potrzeb. Pluszak ze względu na możliwość łatwiejszego ukrycia.

 

Zasada jest prosta – podejmując kesza musisz go przenieść  w miejsce innej woprówki (budynek WOPR) lub miejsca gdzie WOPR można znaleźć np. basen– stanowiska ratownicze na otwartych akwenach nie są takimi miejscami. Spojlery dla kolejnych znalazców proszę ewentualnie umieszczać w logach. Kesz powinien poruszać się w granicach województwa Śląskiego. Kesz ma widzieć bramę, wejście lub logo WOPR

 

Kesz jest częścią projektu – Na ratunek !

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
WOPR