Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz wojenny w Biskupicach - OP857J
Cmentarz z I Wojny Światowej
Właściciel: markpm
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 399 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 0.10 km
Data ukrycia: 09-10-2014
Data utworzenia: 09-10-2014
Data opublikowania: 09-10-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 27-11-2016
43x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
9 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz z okresu I wojny światowej, znajdujący się w miejscowości Biskupice, obok Pilicy. Pochowano na nim żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej.

W listopadzie i grudniu 1914 w okolicy toczyły się ciężkie walki pomiędzy Austriakami i Rosjanami; pogrzebanych w różnych miejscach żołnierzy obu stron w 1918 przeniesiono na nowo utworzony, staraniem władz austriackich, cmentarz wojenny, położony na ziemi wykupionej od Kazimierza Arkuszewskiego. Zgodnie z ówczesnymi założeniami polegli z wrogich sobie armii mogli być pochowani w tym samym miejscu, w symboliczny sposób zrównując się w obliczu śmierci. Znajdowało się tutaj 5 mogił zbiorowych oraz 53 pojedyncze, na których umieszczono drewniane krzyże. Plan cmentarza, wykonany przez Kriegsgraber – Abteilung des K.u.K Kreiskomandes Olkusz (Wydział Grobownictwa C. i K. Komendy Powiatowej w Olkuszu) przedstawiał rozmieszczenie grobów, ich wymiary, mur, fosę i drzewostan. Cmentarz został zaprojektowany przez inżyniera Knella z Lublina.

Nie zachowała się austriacka dokumentacja zawierająca pochowanych w Biskupicach, dlatego informacje o nich są bardzo skąpe. Wiadomo, że przeniesiono tutaj żołnierzy pierwotnie spoczywających w Smoleniu (125 ciał), Sławniowie (120), Strzegowej (110), Złożeńcu (711) oraz prawdopodobnie pochowanych w Pilicy na terenie targowiska miejskiego (około 140). W połowie lat 30. odnotowano, że spoczywa na nim 779 Austriaków i 219 Rosjan, ogółem 998 osób. Później przybyły jeszcze 2 kolejne mogiły zbiorowe, powstałe w wyniku kolejnych akcji komasacyjnych. W tym okresie na cmentarzu znajdowało się jeszcze 35 tabliczek z danymi personalnymi żołnierzy, obecnie zachował się tylko jeden zidentyfikowany nagrobek - austriackiego podporucznika Ernesta Jentkiewicza.

W latach 30. XX wieku cmentarz, zachwaszczony i zaniedbany, uporządkowano. Ponownie zrobiono to w 1995, powstało wtedy także współczesne ogrodzenie. Ostatni pochówek na cmentarzu odbył się jesienią 2010 - spoczął tutaj niezidentyfikowany żołnierz austriacki, ekshumowany we wrześniu z okolic Smolenia. W roku 2014 pochowano tu kolejnych nieznanych żołnierzy, prawdopodobnie z terenu zamku Smoleń.

Źródło: wikipedia.org

 

O skrzynce

Mikrus na kordach, posiada pisadło. Stojąc przed wejściem szukaj po lewej (po prawej jest kesz z serwisu geocaching.com).

Obrazki/zdjęcia
Biskupice
Biskupice
Biskupice
Biskupice
Stary plan cmentarza
Wpisy do logu: znaleziona 43x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy