Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pomnik Gdyńskich Kosynierów - OP8517
Kamienie które przeszły na drugą stronę ulicy
Owner: eliksir
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 35 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Multicache
Size: Micro
Status: Archived
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 0.50 km
Date hidden: 29-09-2014
Date created: 29-09-2014
Date published: 29-09-2014
Last modification: 14-07-2015
32x Found
2x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
10 visitors
30 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Compass  Take something to write  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 


Kosynierzy Gdyńscy były to oddziały utworzone z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r. w Gdyni i na Kępie Oksywskiej. Formacja „kosynierów” powstała na bazie robotników zrzeszonych w lewicowych związkach zawodowych (PPS). Z braku dostępu do broni palnej (której brakowało również dla regularnej armii) uzbrojeni byli na początku jedynie w przekute na sztorc kosy. W walkach na przedpolu Gdyni wzięła udział, podporządkowana I Gdyńskiemu Batalionowi Obrony Narodowej, 1 kompania kosynierów. Walczyła 11 września pod Łężycami. W boju zginęło trzech kosynierów, natomiast ośmiu zostało rannych. 12 września kompania brała udział w boju pod Szmeltą jako odwód I Gdyńskiego Batalionu ON. Wraz z batalionem kosynierzy wycofali się 13 września na Oksywie. W tym czasie kompania była już uzbrojona w broń palną którą sukcesywnie odbierała pokonanym. W walkach na Oksywiu wzięły udział kompanie ppor. Kąkolewskiego oraz, od 15 września, kompania por. Raucha. Obie kompanie zostały wzięte do niewoli 18 i 19 września.

Mieszkając od urodzenia w jednej z dzielnic Gdyni, niejednokrotnie mijałem dwa kamienie postawione jeden na drugim, po południowej stronie ulicy Morskiej, która w tamtych czasach nosiła zupełnie inną nazwę. Idąc wzdłuż niej nie sposób było przeoczyć owe kamienie, które stały się elementem rozpoznawczym tego miejsca. I tak stały sobie spokojnie na swoim miejscu do czasu aż nagle tak po prostu znikneły. Taka była moja pierwsza myśl po tym jak nie zastałem ich tam gdzie powinny być. Co się później okazało one nie znikneły tylko niczym wędrujące kamienie z Racetrack Playa w Kaliforni zmieniły położenie. Teraz znajdują się 73 metry na azymut 040° od ich pierwotnego miejsca. Mało tego że się przemieściły to jeszcze awansowały do rangi pomnika. Tablicę pamiątkową, umieszczoną na głazach i poświęconą Gdyńskim Kosynierom, odsłonięto we wrześniu 2011 roku. W końcu nasi lokalni bohaterowie doczekali się pomnika.

Skrzynka: Dwuetapowy mulciak. Współrzędne wskazują obecne położenie kamieni/pomnika. Aby znaleźć wskazówkę prowadzącą nas do finału należy na podstawie załączonego zdjęcia satelitarnego oraz/lub informacji zawartych w powyższym tekście udać się w miejsce gdzie pierwotnie znajdowały się owe kamienie. Następnie w jego pobliżu odszukać dwie ławki stojące nieopodal najbliższego przystanku trolejbusowego. Niedaleko jednej z tych ławek znajduje sie ukryta wskazówka. Po jej znalezieniu udajemy się do Pomnika Gdyńskich Kosynierów (kordy) i postępujemy zgodnie ze zdobytymi informacjami. Uwaga. Do zalogowania skrzynki potrzebne będzie hasło którym jest poprzednia nazwa ulicy Morskiej którą to w roku 1991 zmieniono na obecną. Hasło wpisujemy małymi literami, bez spacji i polskich znaków. Proszę o maksymalną konspirację przy podejmowaniu wskazówki i skrzynki, a po wszystkim o pozostawienie kesza tak jak sami chielibyście aby ktoś zostawił waszego. Z racji rozmiaru trzeba mieć własne pisadło. Jeżeli komuś zależy na certyfikatach dla trzech pierwszych znalazców mogę takowe przygotować tylko poproszę o info na priv. Powodzenia 


 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
zdjęcie satelitarne
Log entries: Found 32x Not found 2x Note 2x All entries Show deletions