Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
U Bonifratrów - OP84EX
Czyli szpital, zakonnicy i ziółka.
Właściciel: Gremlin0505
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 186 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 29-08-2014
Data utworzenia: 29-08-2014
Data opublikowania: 29-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 10-08-2022
84x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 7 obserwatorów
90 odwiedzających
75 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historię braci Bonifratrów w Łodzi rozpoczyna datowany na 1 października 1925 roku dokument Kurii Generalnej w Rzymie zezwalający na założenie w prowincji polskiej nowego konwentu. Pierwszą siedzibą braci był mały domek zakupiony wraz z placem, na którym miał stanąć duży, kilkupiętrowy szpital na 300 łóżek ze specjalistycznymi ambulatoriami i poradnią dla matek, z których uboga ludność mogłaby korzystać bezpłatnie.

Uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę konwentu-szpitala dokonał ks. biskup Wincenty Tymieniecki w sierpniu 1928 roku. W roku 1939 wykończona została kaplica i jedno skrzydło szpitala, które w pełni wyposażone miało zostać oddane do użytku we wrześniu. Tymczasem 1 września wybuchła wojna. Łódź włączona została do Rzeszy, a wybudowany z wielkim wysiłkiem szpital zajęli Niemcy. Braciom odebrano nawet mały domek, musieli więc szukać schronienia w mieszkaniach prywatnych. Mimo grożących im represji utrzymywali stały kontakt z ludnością polską, w miarę możliwości przychodząc jej z pomocą medyczną i duchową.

Po wojnie szpital, podobnie jak inne bonifraterskie lecznice, został upaństwowiony i przejęty przez zarząd miejski. Usilne starania prowincjała i kolejnych przeorów doprowadziły jedynie do odzyskania przez braci kaplicy, którą udostępniono także chorym.

W 1945 roku do Łodzi przybyli bracia Bonifratrzy z Wilna, gdzie przez 300 lat prowadzili słynną aptekę ziołoleczniczą. Za cały dobytek przywieźli z sobą zapas ziół, umiejętność przyrządzania leków ziołowych i rzecz najważniejszą - receptury. Uruchomiona w na powrót zamieszkałym przez braci małym domku apteka ziołolecznicza wkrótce stała się sławna nie tylko w Łodzi i okolicy. Wiadomość o skuteczności bonifraterskich mikstur i mieszanek ziołowych ściągała do braci coraz więcej ludzi szukających u nich nadziei na poratowanie zdrowia własnego i swoich najbliższych. Niezależnie od pory roku, w pogodę i niepogodę gotowi byli godzinami wyczekiwać na poradę lekarską w skromnych, ciasnych pomieszczeniach prowizorycznej apteki.

W 1972 roku bracia zwrócili się do władz o zezwolenie na budowę domu, drugiego już w historii łódzkiego konwentu. Uzyskano ją jednak dopiero w 1978 roku, po licznych zabiegach i interwencjach u władz ojców z Zarządu Prowincji, a nawet generała zakonu o. Pierluigi Marchesiego, będącego w 1977 roku w Polsce na wizytacji.

W ciągu kilku miesięcy od uzyskania zgody na budowę nowego domu gotowe były fundamenty, a w dwa lata później, w grudniu 1980 roku odbyło się poświęcenie nowego budynku konwentu i kaplicy. W specjalnym pawilonie znalazła pomieszczenie poradnia ziołolecznictwa wraz z apteką, do której przyjeżdżają pacjenci z całej Polski.

Ostatnia dekada XX w. przyniosła łódzkiemu konwentowi ogromne zmiany. Pierwszymi znaczącymi na tej drodze etapami były zmiany związane z wytwarzaniem preparatów ziołoleczniczych oraz podjęcie działalności przez nowo utworzoną środowiskową Stację Opieki Socjalnej Bonifratrów i Ośrodek Rehabilitacji. 1 Stycznia 2000 r. był dla łódzkiego konwentu dniem historycznym. Tego dnia bowiem Bonifratrzy łódzcy zaczęli samodzielnie prowadzić Szpital świętego Jana Bożego.

http://bonifratrzy.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=38

KESZ nie jest ukryty pod współrzędnymi a jedynie w ich pobliżu, szukaj inwalidy .

Uwaga na chodzących w pobliżu ludzi.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.