Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Katarzyna i Brygida - OP83XN
Dwie gotyckie świątynie
Eigenaar: maryush
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 8 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 17-08-2014
Gemaakt op: 16-08-2014
Gepubliceerd op: 17-08-2014
Laatste verandering: 13-11-2015
162x Gevonden
6x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
11 x Bekeken
140 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: bamba, Feronisia, grudi80, kojoty, Puszczyki, ulla513
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

    No ja nie wiem, po prostu nie wiem jak to jest, że za każdym razem kiedy jestem w Gdańsku, to muszę założyć jakiegoś kesza przy jakiejś przepięknej gotyckiej budowli. Tak było i tym razem.

Kościół św. Katarzyny

    To najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227–1239, fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV w. W 1298 roku Władysław Łokietek sprawował w kościele sądy.W latach 1555–1945 należał do protestantów. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu. Kościół ma mierzącą 76 m wieżę, na której jest punkt widokowy dostępny dla turystów. W kościele mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W 2011 roku zainstalowano tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy.

    Pechowa historia

3 lipca 1905 roku wieża kościoła spłonęła od uderzenia pioruna. Podczas walk o Gdańsk w 1945 r. pożar zniszczył dachy, hełm na wieży i część sklepień. W 1953 roku podczas sztormu runął szczyt wschodni nawy południowej prezbiterium. Wkrótce rozpoczęto trwającą kilkadziesiąt lat odbudowę. 22 maja 2006 roku doszło do kolejnego dużego pożaru kościoła, w wyniku którego zawalił się dach, który oparł się na stropie kościoła, dzięki czemu nie zajęło się wnętrze świątyni. Zagrożoną zawaleniem wieżę kościoła uratowano. Uratowano większość zabytkowych przedmiotów – strażacy i policjanci wynieśli je z zalanego wodą kościoła do ratusza i Muzeum Narodowego. Po pożarze dach kościoła został odbudowany, a wypalone drewno hełmu - wymienione.

Więcej informacji TUTAJ

Kościół św. Brygidy

    Kościół w Gdańsku na Starym Mieście, na osiedlu Osiek, na tyłach kościoła św. Katarzyny. Początki historii kościoła sięgają 1374 r., kiedy to szczątki św. Brygidy, przewożone z Rzymu do Szwecji, zostały wystawione w kaplicy sióstr pokutniczych w Gdańsku. Niebawem te właśnie siostry założyły na cześć świętej zgromadzenie brygidek . Trójnawowy kościół zbudowano w 1394 roku, obok zabudowań klasztornych. Po pożarze w XVI w. kościół otrzymał nowe sklepienie gwiaździste. W latach 1615-1616 Piotr Willer zaprojektował renesansową dzwonnicę, którą zwieńczono barokowym hełmem. W 1817 r. kościół klasztorny zamieniono na garnizonowy. Budowla uległa znacznym zniszczeniom w czasie II wojny światowej; odbudowa świątyni trwała prawie 30 lat.  Ze względu na działalność związku zawodowego Lecha Wałęsy oraz znaczenie, jakie miejsce to miało dla katolików w czasie reżimu komunistycznego, kościół św. Brygidy jest uznawany za swoiste sanktuarium „Solidarności” i pomnik trudnej drogi do wolności, jaką Polska musiała przejść w XX wieku.

    Bardzo dobra prezentacja historii świątynii, wraz z animacjami pokazującymi etapy budowy TUTAJ

 

Skrzynka

    Nie jest to kłiz, nie trzeba rozwiązywać łamigłówek, nie ma tu też dziwacznego zdobywania hasła do zalogowania. Klasyczy tradycyjniak, kwintesencja geocachingu - idziesz na koordy, szukasz i masz. A jako bonus rozmiar - nie, to nie jest żadne mikro ;>

Powodzenia!

Afbeeldingen
Katarzyna i Brygida