Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Willa Jakubówka - OP83WW
zabytkowy budynek znajdujący się w Józefowie, przy ulicy Leśnej 19
Właściciel: vilkolak
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 27-08-2014
Data utworzenia: 15-08-2014
Data opublikowania: 27-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 16-04-2024
122x znaleziona
8x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
87 odwiedzających
85 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], bamba, Kopyś, morrison-1986, Rajek5
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zarejestrowana również na geocaching: GC5BXJ7

 

Willa została zbudowana około 1906 roku przez rodzinę bogatych warszawskich Żydów – Surę i Jakuba Jakubowiczów. Nie zachowały się żadne dokumenty odnośnie autora projektu, jednak na podstawie analizy porównawczej przypuszcza się, że budynek został zaprojektowany przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Dom wybudowano z cegły pierwszej klasy wypalonej w Cegielni Małachowskiego w Pustelniku. Była to w tym okresie jedyna murowana willa letniskowa w okolicy zdominowanej przez charakterystyczne dla linii otwockiej drewniane świdermajery. Budynek zdobiły bogate sztukaterie z motywami kwiatowymi, zarówno wewnątrz domu jaki i na jego ceglanych elewacjach. Budynek miał nietypowy układ architektoniczny. Dach domu zdobiły pinakle oraz wielkie wazony z blachy cynkowej.

W okresie międzywojennym willa była miejscem gdzie rodzina Jakubowiczów przyjeżdżała na charakterystyczne dla tego okresu letniska. Jako najbardziej reprezentacyjny budynek w okolicy była też miejscem częstych spotkań Żydów odpoczywających w okolicznych pensjonatach, w związku z czym wielu polskich mieszkańców Józefowa uważało Jakubówkę za żydowski dom modlitwy. Opinii tej nie potwierdziła jednak przeprowadzona ekspertyza historyczna. W latach 20. dodano po bokach trzy drewniane werandy. W tym okresie, zgodnie z obowiązującym prawem, zarejestrowany był tu odbiornik radiowy.

W czasie drugiej wojny światowej swoją siedzibę w willi miał lokalny oddział Gestapo. Po zajęciu tego terenu przez Rosjan, kwaterowali w niej czerwonoarmiści, dzięki czemu willa przetrwała wojnę w bardzo dobrym stanie. Po zakończeniu wojny nieruchomość odziedziczył wnuk państwa Jakubowiczów, Mieczysław Jakubowicz, który jako jedyny spadkobierca cały majątek podzielił i sprzedał.

We wczesnym okresie powojennym, pod nieobecność właścicieli, władze komunistyczne podzieliły dom na części i zakwaterowały w nim 8 rodzin. Brak gospodarza i niedbałość administracji domów komunalnych oraz samych lokatorów doprowadziły przez 60 lat do dewastacji willi i często do nieodwracalnych szkód. Zniszczeniu uległa m.in. część oryginalnych otworów okiennych z profilowanej cegły i z bogatymi gipsowymi elementami dekoracyjnymi. W 1978 roku upadające drzewo uszkodziło północny narożnik budynku oraz część dachu. Dokonano wówczas jedynie prowizorycznej, doraźnej naprawy. W 1996 roku budynek przeznaczony został do rozbiórki. Po interwencji lokatorów u Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, budynek został wpisany w 2000 roku do rejestru zabytków, co uratowało go przed całkowitym zniszczeniem.

W okresie od lutego 2008 do października 2009 pod nadzorem Mazowieckiego Konserwatora Zabytków przeprowadzony został kompleksowy remont. W chwili obecnej, budynek wynajmowany jest Urzędowi Miasta Józefowa, który prowadzi w nim publiczne przedszkole. Budynek wystawiono również na sprzedaż.

Źródło: Wikipedia

 

Kesz pod współrzędnymi, wille wskazuje dodatkowy waypoint. W tygodniu brama jest zazwyczaj otwarta, także śmiało można wejść na posesje.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- willa
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
przed remontem
aktualnie
aktualnie