Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
6. Obwód AK - OP83NL
Powstańcze Bródno
Właściciel: erykradek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 83 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 04-08-2014
Data utworzenia: 04-08-2014
Data opublikowania: 04-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 11-09-2015
47x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
4 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pomnik „Reduta Bródnowska” upamiętnia walki powstańcze prowadzone na Bródnie w sierpniu 1944 roku. Obiekt, odsłonięty w 50. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zaprojektował Tadeusz Szurek. Powstał on z inicjatywy Koła Miłośników Bródna. Co roku, 1 sierpnia przed pomnikiem odbywają się uroczystości organizowane przez Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

I Rejon Obwodu AK Praga rozciągał się od Pelcowizny po ul. św. Wincentego i obejmował kilka osiedli: Żerań, Golędzinów, Śliwice, Nowe Bródno. Głównym zadaniem rejonu była osłona Pragi od strony twierdzy Modlin i Legionowa. W celu zrealizowania tego zadania podkomendni kpt. piech. Zygmunta Pawlika „Gawryło” mieli zdobyć i utrzymać tereny kolejowe Warszawa-Praga, blokując w ten sposób komunikację kolejową w kierunku Modlina; opanować wszystkie obiekty zajęte przez Niemców, między innymi budynek Szkoły Powszechnej przy ul. Białołęckiej 36 (obecnie Bartnicza 2) oraz rozległe, zabezpieczone zaporami z drutu kolczastego i bunkrami dawne koszary rezerwy policji na Golędzinowie; zdobyć stanowiska artylerii przeciwlotniczej na Żeraniu; zniszczyć wiadukt na ul. Modlińskiej oraz wysadzić most na Kanale Żerańskim. Cały teren nasycony był oddziałami piechoty, artylerii przeciwlotniczej oraz straży kolejowej. Dodatkowo w koszarach przy 11 Listopada stacjonowały czołgi. Na godzinę „W” udało się zmobilizować około 580 żołnierzy. W pierwszych potyczkach Powstańcy zdobyli pewną ilość broni. Ważnym osiągnięciem było zajęcie Szkoły Powszechnej przy ul. Białołęckiej 36 i wybudowanie ulicznej barykady, hamującej przejazd jednostek wroga. Po zaciętych walkach opanowano parowozownię przy ul. Kiejstuta oraz budynki stacji kolejowej Warszawa - Praga, jednak nie udało się ich utrzymać. 58. pluton saperów mający wysadzić most na Kanale Żerańskim dostał się w ogień działek szybkostrzelnych i cekaemów od strony Różopola oraz czołgów, które nadjechały od Białołęki. Pluton poniósł ciężkie straty. Nie powiódł się również atak na bunkry broniące wejścia do koszar na Golędzinowie. Wycofujący się Powstańcy dostali się w ogień niemieckiego pociągu pancernego. Wobec druzgocącej przewagi nieprzyjaciela i dużych strat, które wyniosły około 20%, 2 sierpnia oddziały I Rejonu wycofały się w kierunku Śliwic, Pelcowizny, Cmentarza Bródnowskiego i Targówka. Tam, zgodnie z rozkazem dowódcy przeszły do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym.

 

Pomnik ten znajduje się na Bródnie, na skrzyżowaniu ulic Wysockiego i Bartniczej, przy Zespole Szkół Podstawowych, w okolicy kościoła MB Różańcowej. Składa się z masztu z orłem i emblematem 6. Obwodu AK oraz dwóch kamieni. 

Więcej o 6. Obwodzie możesz poczytać tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_Praga_AK

https://www.facebook.com/pages/Obw%C3%B3d-6-AK-Praga/406029886097008

 

kordy wskazują pomnik, kesz jest tuż tuż :)

 

a to: http://www.targowek.info/2012/08/wieniec-od-kibicow-legii-pod-reduta-brodnowska/ się działo tuż przed założeniem kesza ;)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pomnik