Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Mazowiecki Wawel - Bazylika Katedralna - OP837Q
Eigenaar: marcinz1980
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 90 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 19-07-2014
Gemaakt op: 19-07-2014
Gepubliceerd op: 19-07-2014
Laatste verandering: 03-02-2019
130x Gevonden
6x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
104 x Bekeken
97 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
15 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Aki., Azymut, baloniarz, crl_ost, eots, Gacekk, Gargamele, kaniewa12, keram58, mikiapole3, osiolek, P47riKo, ristoc, Robasiu94, Tataminiakus
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu

Kościół znajdujący się przy Starym Rynku, nazywany "Mazowieckim Wawelem", miejsce wiecznego spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy od 1136 często rezydowali w będącym ich własnością Łowiczu. Ponieważ prymasi Polski byli z tytułu pełnionych przez siebie urzędów kościelnych jednocześnie interreksami Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, od 1572 w czasach bezkrólewia, kościół pełnił tymczasową funkcję najważniejszej świątyni Rzeczypospolitej. 13 listopada 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii

Jak podaje tablica fundacyjna umieszczona na ścianie katedry, pierwszy kościół na terenie Łowicza (drewniany) został ufundowany przez księcia rezydującego na Mazowszu. Było to ok. roku 1100, a świątynia otrzymała tytuł Najświętszej Maryi Panny. Można przypuszczać, że murowany kościół w stylu gotyckim wzniesiono ok. roku 1355 wraz z budową zamku arcybiskupiego. W roku 1433 arcybiskup Wojciech Jastrzębiec nadał jej tytuł kolegiaty, powołując przy niej kapitułę.

Świątynię rozbudował ok. roku 1464 prymas Jan Odrowąż ze Sprowa. Niestety, kościół uległ zniszczeniu podczas pożarów w 1515r i 1525r. Kolejną zmianą w wyglądzie świątyni było wybudowanie wież. Rozpoczęte w 1623r. prace zakończono dopiero po dwudziestu latach z powodu szerzącej się w mieście zarazy.

Jednak najpoważniejszej jak dotąd przebudowy dokonano na zlecenie prymasa Macieja Łubieńskiego w latach 1652 – 1654. Wykonawcami byli bracia Tomasz i Andrzej Poncino, którzy nadali świątyni łowickiej jej obecny kształt – trójnawowej (według wcześniejszego zamysłu) bazyliki w stylu barokowym.

W latach 1655 – 1657, w czasie potopu szwedzkiego, kolegiata została ograbiona. To, co ocalało dzięki wywiezieniu na Jasną Górę, znajduje się dziś wśród zbiorów skarbca katedralnego. Zdewastowaną przez Szwedów świątynię odnowiono i w dniu 14 października 1668r. prymas Mikołaj Prażmowski dokonał jej konsekracji pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Niewielkie przebudowy miały jeszcze miejsce w latach 1760 – 1764, a w roku 1790 wieże zostały zwieńczone nowymi hełmami zaprojektowanymi przez Bogumiła Zuga.

Działania wojenne w czasie II wojny światowej nie oszczędziły ani Łowicza, ani kolegiaty. W czasie wrześniowej Bitwy nad Bzurą ostrzał artyleryjski spowodował pożar, w wyniku którego poważnie uszkodzone zostały dach i wieże. I tym razem świątynię odrestaurowano (proces ten zapoczątkowano jeszcze w czasie okupacji niemieckiej), a wnętrze poddano konserwacji, przywracając kolegiacie jej dawne piękno.

W ostatnich latach za sprawą papieża – Polaka Jana Pawła II kolegiata łowicka dwukrotnie zyskała na znaczeniu. Po raz pierwszy w roku 1992, kiedy to Ojciec Święty bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca ustanowił ją kościołem katedralnym nowo powstałej diecezji łowickiej. Po raz drugi – w czasie VII pielgrzymki do Ojczyzny – kiedy, przebywając w katedrze łowickiej dnia 14 czerwca 1999r., Jan Paweł II nadał świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej

źródło: http://www.katedra.lowicz.pl

             http://pl.wikipedia.org

...............................................................................................................................................

Koordy ustalane na podstawie mapy z http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/. Wskazują główną bramę wejściową na teren kościoła a nie sam kesz. Stojąc w bramie kesz znajduje się jakieś 16 metrów od Ciebie w linii prostej:)W która stronę to już zadanie dla Ciebie ;)  jeśli jednak nie znajdziesz kesza to zerknij na spojler:Di informację kodowaną.

Na pierwszego znalazcę czeka certyfikat FTF :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Bazylika katedralna
Tutaj szukaj :)