Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ale jaja... [GRYF] - OP82ZY
czyli ujarzmij Gryfa!
Owner: Dezerter
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 18 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 26-07-2014
Date created: 09-07-2014
Date published: 26-07-2014
Last modification: 26-06-2017
89x Found
1x Not found
4 notes
watchers 4 watchers
57 visitors
76 x rated
Rated as: Excellent
20 x recommended
This cache is recommended by: [ocenzurowano_1], aneczka100+JB, Ćwir, Driver, dulus-y, G0cha, Geogosia, GFS, got100, jjjtstdpl, kazio i lila, marwon, Molly1 (iwmali), reggaeteam, szym_asi, szysek, Tataminiakus, Tisia, wmf, Youstyn@
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Compass  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka poświęcona naszemu motywowi przewodniemu ;)

Gryf to mityczne zwierzę przedstawiane najczęściej z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła. Niektóre źródła dodają jeszcze uszy dzikiego osła. Heraldyczny gryf jest zawsze rodzaju żeńskiego, chyba że zaznaczono inaczej. Gryf rodzaju męskiego jest bezskrzydły. Taka jego odmiana w XV-wiecznej i późniejszej heraldyce nazywana była alce lub keythong. Stwory te miały być okrutne i dzikie z natury, często polować na konie, woły i inne duże zwierzęta. Były też rzekomo groźne dla ludzi. Gniazda zakładały wysoko w niedostępnych górach. Wierzono, że można je udomowić zaraz po wykluciu z jaj. Od początku istnienia motywu literatura wiązała gryfy ze złotem i skarbami. Miały wykopywać złoto z ziemi lub skał za pomocą potężnych dziobów, zaś w ich gniazdach znajdować się miały agaty, jaspisy i szmaragdy. Miały zażarcie bronić swych skarbów i czasem, podobnie jak smoki, wpatrywać się w nie godzinami. Niektóre źródła wspominały, że gryfy wcale nie zbierają jednak tych skarbów, tylko zamieszkują w złotonośnych górach i walczą jedynie w obronie młodych.

Symbolika przypisywała gryfom wiele cnót, m.in. szybkość (orzeł), siłę (lew) i czujność (ośle uszy), a także waleczność, odwagę i wytrwałość. Jednocześnie przypisywano im także cechy negatywne, jak zachłanność, czy pycha. Także chrześcijaństwo zaadaptowało gryfa jako symbol Chrystusa – jego boskiej i ludzkiej natury (lew i orzeł).

Gryf pełnić miał rozmaite funkcje. Miał być strażnikiem skarbu Apollina w kraju Hiperborejczyków ciała Ozyrysa, pucharu wina Dionizosa, koła losu Nemezis, czy życiodajnej wody i ognia. Stanowiły też zwierzęta zaprzęgowe Apollina, Dionizosa czy Nemezis, a także rzekomo Aleksandra Wielkiego. Ciągnęły również triumfalny powóz Kościoła w Czyśćcu z Boskiej Komedii Dante Alighieriego. W późniejszej literaturze tę funkcję przejęły hipogryfy. Gryfy miały też pilnować świata przed spaleniem promieniami słońca.

Z gryfich pazurów wykonywane miały być czary wykrywające truciznę. Przy kontakcie z nią miały się one zabarwiać na czarno. Z żeber ponoć robiono najlepsze łuki, zaś z lotek opierzenia strzał. Pióra miały także leczyć ślepotę. Tego typu artefakty przechowywano często w świątyniach jako obiekty kultu, m.in. w katedrze w Brunszwiku, katedrze w Bayeux czy mieście Grunzwyk w Saksonii.

Źródło: wikipedia

Kesz:

Czas odszukać i ujarzmić Gryfa! Przed Wami kilka etapów - zaczynamy na kordach! Dla pierwszych trzech znalazców okolicznościowe certyfikaty. Nie zapomnij spisać literko-cyferki!

EDIT:
Edycja podpowiedzi (2014-07-30)

Projekt Gryf został zorganizowany przy współudziale Nadleśnictwa Trzebież oraz Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej.

     

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints