Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SALONIK NOWOWIEJSKIEGO - OP82NC
Dom kompozytora "Roty"
Właściciel: marass1111
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 64 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 27-06-2014
Data utworzenia: 28-06-2014
Data opublikowania: 28-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 21-07-2015
57x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
3 odwiedzających
52 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

FELIKS NOWOWIEJSKI

Urodzony 7 lutego 1877 w Wartemborku (obecnie Barczewo na Warmii), zmarł 18 stycznia 1946 w Poznaniu. Polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Kompozytor muzyki do pieśni patriotycznej "Rota". 

...Po wojnie osiadł w Poznaniu i czynnie włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta - organizował koncerty symfoniczne i chóralne, występował z recitalami organowymi (wykonywał muzykę baroku, utwory współczesnych kompozytorów francuskich oraz własne improwizacje). Od 1920 wykładał w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. W 1927 zrezygnował z pracy pedagogicznej i całkowicie poświęcił się kompozycji oraz działalności koncertowej. W 1931 został honorowym członkiem The Organ Music Society w Londynie. W 1935 grono muzyków warszawskich przyznało mu Państwową Nagrodę Muzyczną. W latach 1935-39 prowadził w Poznaniu Miejską Orkiestrę Symfoniczną, propagując muzykę współczesną (Maurice'a Ravela, Alberta Roussela, Florenta Schmitta, Igora Strawińskiego, Tadeusza Zygfryda Kasserna,Tadeusza Szeligowskiego). We wrześniu 1939 w obawie przed aresztowaniem, ukrył się w szpitalu sióstr Elżbietanek, następnie wyjechał do Krakowa, a do Poznania powrócił w sierpniu 1945. Tu zmarł i został pochowany na Skałce Poznańskiej, w Krypcie Zasłużonych Kościoła św. Wojciecha.

                                     

Więcej info tutaj.

SALONIK NOWOWIEJSKIEGO

Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego, znajdujący się w zrekonstruowanych wnętrzach „Willi wśród róż” przy al. Wielkopolskiej 11 w Poznaniu, funkcjonuje jako placówka edukacyjna, kulturalna i artystyczna promująca życie i dzieło światowej sławy kompozytora – Feliksa Nowowiejskiego, poznaniaka i Polaka – patrioty. Salon został otwarty 7 lutego 2008 r., w 131. rocznicę urodzin Kompozytora, w domu, w którym żył i tworzył w latach 1929-1939 i w którym zmarł 18 stycznia 1946 roku, po powrocie z wojennej tułaczki. Ze względu na osobę Feliksa Nowowiejskiego „Willa wśród róż” wpisana została do rejestru zabytków. W Salonie odbywają się koncerty kameralne jako kontynuacja tradycji rodziny Nowowiejskich. W domu zamieszkuje rodzina kompozytora. 

Zwiedzanie Salonu – Muzeum możliwe jest od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 16.00, przewodnik dla grup zorganizowanych – po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub internetowej. 

KESZ

Mały, magnetyczny pojemnik na kordach. Umiejscowiony po drugiej stronie ulicy vis-a-vis tytułowego Saloniku F. Nowowiejskiego w równie ciekawej willowej zabudowie Sołacza. Proszę umieszczać skrzyneczkę tak jak ją założyłem, czyli żeby oprócz magnesu klinowała się w elemencie maskującym, a także nie była widoczna z chodnika. W środku certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców oraz... nowatorski tzw. "lewy" logbook 

 

                                                                     

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 57x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy