Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Linia B1 OT-Z - OP82HW
perełka na linii B1
Właściciel: art_noise
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 209 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-06-2014
Data utworzenia: 21-06-2014
Data opublikowania: 21-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 15-02-2016
12x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
3 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

MIEJSCE:
Miejsce to perełka - przewoźny stalowy niemiecki schron dla drużyny piechoty tzw. OT-Z (OT Stahlunterstand typ Z). Jedyny dostępny na niemieckiej linii obrony B1. Waga ok 60 ton. Ewenement na skalę światową, do dziś na świecie zachowało się tylko parę egzemplarzy takiego schronu.

Mobilne osłony i pancerze forteczne od dawna są powszechnie znane i stosowane, szczególnie jako wzmocnienie umocnień polowych. Do najlepiej znanych można zaliczyć francuską wieżę dla ckm stosowaną na linii Maginota, czy niemiecki Pazernest. Ogólny cel był prosty - uzyskać wystarczająco odporne i skuteczne stanowisko bojowe oraz obserwacyjne dające się łatwo przewieść tam gdzie są potrzebne i pozwalają szybko wzmocnić ważną pozycję lub odcinek frontu w miejscu gdzie się akurat ustabilizował lub tam gdzie go przerwano.

Schron ma kształt rury stalowej o długości 335cm i średnicy wewnętrznej 240cm, zamkniętej dwoma pokrywami: tylną o grubości 40mm mieszczącą wejście i czołową o grubości 100mm, w której wykonano wyjście awaryjne i wylot przewodu kominowego. Grubość ścianek rury wynosi ok. 70mm. Obok wejścia znajdują się otwory dla zawiasów. W sąsiedztwie wejścia znajduje się wlot dla instalacji wentylacyjnej, w tym przypadku nie wykorzystany, zakryty przyśrubowaną pokrywą.
Wewnątrz pierwsze pomieszczenie to przedsionek, oddzielony od sąsiedniego pomieszczenia gazoszczelnymi drzwiami pancernymi ze strzelnicą. Drugie pomieszczenie to sień łącząca funkcje pomieszczenia technicznego i podręcznego składziku - są tu widoczne mocowania dla elementów wyposażenia oraz wieszak na ubrania. Ostatnie pomieszczenie - mieszkalne - było oddzielone drzwiami przesuwanymi. Mieściło 6 prycz oraz piecyk lub ławki i stolik o wielkości 1x1m. W miejscu gdzie stał piecyk na podłodze jest przymocowana blacha.
Zwykle schrony tego typu lokowano bezpośrednio przy linii okopów, mogły być otoczone z boku i z góry lub tylko z góry warstwą betonu o grubości 40cm w taki sposób, że przednia i tylna ściana pozostawały odkryte, nadto odcinek okopu przy wejściu szalowano drewnem.

 
SKRZYNKA:
Mały klipsiak ukryty w środku, kordy prowadzą do wejścia. W środku trochę śmieci i szkła dlatego uważajcie jak już się tam wczłapiecie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
OT-Z - model
kolejny model...
tak przewożono te schrony