Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
xJAP001: Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie - OP82EW
Skrzynka 22. WDH-y "Zieleniec"
Właściciel: misiu96
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 112 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 18-06-2014
Data utworzenia: 18-06-2014
Data opublikowania: 18-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 19-08-2016
80x znaleziona
9x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
5 odwiedzających
52 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

22. Warszawska Drużyna Harcerzy "Zieleniec":

Ta skrzynka jest jest jedną ze skrzynek stworzonych przez harcerzy z 22.Warszawskiej Drużyny Harcerzy "Zieleniec" podczas kampanii zdobywania patrona drużyny - księcia Józefa Antoniego Poniatowskiego. Stworzyliśmy w Warszawie 6 skrzynek OP. Pięć z nich ma formę tradycyjną, a żeby znaleźć szóstą musisz zebrać wskazówki z pozostałych pięciu.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.zieleniec.zhr.pl.

Opis miejsca:

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie stoi przed Pałacem Prezydenckim przy ul. Krakowskie przedmieście. Wzorowany jest na pomniku Marka Aureliusza z rzymskiego Kapitolu. Został on zamówiony w 1817 roku u duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena. W 1832 roku warszawski zakład Klaudiusza i Emila Gregoire'ów wykonał odlew rzeźby. Wobec cofnięcia zgody władz rosyjskich na ustawienie pomnika przed Pałacem Namiestnikowskim, ukończony pomnik przewieziono do Modlina, a potem zdemontowano. W 1840 roku pomnik zmontowano ponownie i przewieziono do, Dęblina a potem do Homla. Wrócił on do Polski dopiero w 1922 roku i stanął na dziedzińcu Zamku Królewskiego. W 1923 roku przeniesiony na Plac Saski, gdzie stał aż do wysadzenia go w 1944 roku z rozkazu Ericha von dem Bacha.

W latach 1948-1951 według modelu z Muzeum Thorvaldsena w Kopenhadze Królestwo Danii wykonało nowy odlew, który podarowano Warszawie. Nowy pomnik stanął 23 lutego 1952 roku przed Starą Pomarańczarnią w Łazienkach Królewskich. W 1965 roku przeniesiono go do pierwotnie planowanej lokalizacji - na dziedziniec Pałacu Namiestnikowskiego, gdzie stoi do dziś.

Fragment biografii x. Józefa Poniatowskiego:

Książę Józef Poniatowski urodził się 7 maja 1763 roku w Wiedniu w pałacu Kinskich. W dzieciństwie książę w swoim otoczeniu rozmawiał głównie w trzech językach: po francusku z matką - Teresą, po polsku z ojcem – Andrzejem - i służbą oraz po niemiecku kiedy było to potrzebne. W każdym języku mówił biegle, ale także umiał pisać. Swoje młode lata głównie spędzał w Warszawie, ze swoim stryjem, królem Stanisławem. W 1787 roku odbył podróż do Kaniowa z Stanisławem Augustem i biskupem-historykiem Adamem Naruszewiczem, gdzie król przez miesiąc czekał na bezowocne spotkanie z carycą Katarzyną II. Książę Poniatowski w swoich młodych latach był szkolony z myślą o służbie wojskowej, chociaż Pepi (tak go z czeska przezywano) uczył się również gry na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Nawet w czasie wypraw wojennych towarzyszył mu przenośny instrument. Idąc śladami ojca, który zmarł gdy Józef miał 10 lat, wstąpił do wojska austriackiego, gdzie w 1780 roku został porucznikiem, a w 1788 doszedł do stopnia pułkownika i został adiutantem cesarza Józefa II. Został kawalerem Orderu Świętego Stanisława w 1786 roku. Walczył także w wojnie austriacko-tureckiej w 1788 roku, podczas której 24 kwietnia został poważnie ranny prowadząc szturm twierdzy Šabac w Serbii. Po wyleczeniu ran jego kariera w armii cesarskiej zapowiadała się całkiem obiecująco, ale nie wahał się, gdy w 1789 roku został wezwany do służby w wojsku polskim. Był to jednak dla niego trudny moment w życiu, ponieważ tracił środowisko przyjaciół, z którymi się wychował.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Lokalizacja pomnika księcia Józefa Poniatowskiego
Obrazki/zdjęcia
Pomnik na tle Pałacu Namiestnikowskiego
Biały czworokąt