Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kolonia robotnicza Aller Engel - OP82ES
pamiątka postępowych idei w budownictwie mieszkaniowym XIX w.
Eigenaar: makotka
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 12 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 21-06-2014
Gemaakt op: 18-06-2014
Gepubliceerd op: 21-06-2014
Laatste verandering: 10-10-2016
59x Gevonden
1x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
9 x Bekeken
51 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
11 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Adams, Bartosz Budyń, do-mi, Jed team, Klementyna, Kołek, Krecik34, mgreg, PrimiczOdkrywca, Qbacki, Rausz
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O miejscu

Zapraszam za spacer urokliwymi uliczkami nieopodal głównego gmachu Politechniki Gdańskiej. 

Niegdyś wiele razy zastanawiałam się, skąd się tam wzięły te domki jakby wyrwane z kontekstu, dla mnie urocze, dla niektórych pewnie mniej, w każdym razie na pewno z klimatem.

Teraz już wiem: na tym terenie w latach 1896-97 powstała pierwsza we Wrzeszczu kolonia robotnicza Fundacji Abegga (patrz niżej), nazwana "Aller Engel", czyli Wszystkich Aniołów. 

Plan osiedla oparty był o 4 równoległe ulice, które dochodziły do szerszej ulicy prostopadłej Blumenstrasse – obecnie Puszkina, łączącej kolonię z Wielką Aleją czyli obecną al. Zwycięstwa. Kolejne równoległe ulice miały nazwy: Eigenhausstrasse – obecnie Własna Strzecha, Heimatstrasse – obecnie Wróblewskiego, Friedenstrasse – obecnie Olszewskiego i Brüderstrasse – obecnie Bracka.

 

Fundacja Abegga (Abegg’sche Stiftung für Arbeiterwohnungen)

Rozwijający się intensywnie na terenie Gdańska w 2. połowie XIX w. przemysł stoczniowy, zatrudniał coraz większą liczbę pracowników. Rozwiązanie problemów mieszkaniowych napływających do miasta nowych mieszkańców - pracowników zakładów przemysłowych stało się narastającym problemem.

Pierwszą w Gdańsku nowoczesną organizacją społeczną, która próbowała zmierzyć się z problemami bytowymi mniej zamożnych mieszkańców, była powołana do życia przez znamienitych obywateli miasta, a przy tym społeczników i filantropów fundacja Abegga (właściwie: Abegg’sche Stiftung für Arbeiterwohnungen).

Heinrich Burkhard Abegg (ur. 1791 w Heidelbergu) w 1816 r. osiedlił się w Gdańsku i założył firmę kupiecką. Wszedł także do ówczesnej rady miejskiej, a nawet był w latach 1827-28 jej przewodniczącym. Umierając w 1868 r., zapisał w testamencie 64 tysiące marek na utworzenie fundacji, mającej poprawić warunki życiowe robotników przemysłowych poprzez budowę tanich mieszkań. Na czele fundacji stanął bratanek fundatora i znany w Gdańsku lekarz dr Georg Abegg.

Zainteresowanych odsyłam do dalszego studiowania tematu u źródeł: 

 

O keszu

Kesz to mały magnetyk ukryty pod koordynatami, jednak dość nietypowy. Kolonia robotnicza, więc rozglądałam się po domu szukając czegoś co skojarzy mi się z robotnikami, majstrami, itp., no i to pierwsze co wpadło mi w ręce. 

Nietypowy również dlatego, że dwuelementowy. Drugim, dodatkowym elementem, jest pisadło - bez niego raczej nie uda się wpisać do logbooka. Dlatego bardzo pięknie proszę o odkładanie na miejsce OBU ELEMENTÓW.

UWAGA!!! NIE TRZEBA NIC OTWIERAĆ ANI ROZMONTOWYWAĆ!!! Proszę nie psujcie infrastruktury. 

Powodzenia!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Georg Abegg
takie tam na domu naprzeciwko