Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Spacer po Bzowie - OP82C9
Wycieczka krajoznawcza bez przewodnika
Właściciel: anoriell
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 393 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:40 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 14-06-2014
Data utworzenia: 14-06-2014
Data opublikowania: 14-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 25-09-2015
7x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
3 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Wieś Bzów istniała już w XIV w. i była własnością szlachecką. W 1349 roku dziedzicami Bzowa byli komornicy Miczko i Marcin. Później wieś należała do Bonerów, Firlejów i Warszyckich, a w 1977 roku  została przyłączona do Zawiercia i jako dzielnica tego miasta funkcjonuje do dziś.

Zapraszam Was na spacer po tej zielonej okolicy!

Zaczynamy mniej więcej pod podanymi koordynatami - przy kościele. Tam odszukaj tabliczkę z kamieniem z grobu świętego Wojciecha. Zapamiętaj sumę cyfr z daty wmurowania kamienia (A).

Po zaobserwowaniu nowych trendów na mszy koniecznie trzeba wybrać się do fryzjera! Najbliższy salon "Aneta" znajduje się tuż przy szkole przy ul. Matejki. Zapamiętaj sumę cyfr z numeru telefonu w pierwszej linijce (B) oraz sumę cyfr z numeru telefonu w drugiej linijce (C). Kilka kroków dalej znajduje się staw wykorzystywany przez miejscowe koło rybackie.

Czas do szkoły! Zapamiętaj rok umiejscowienia tam pomnika "Bohaterom walk o Polskę Ludową" (sic!) (D)

Warto jeszcze doczytać czym była Polska Ludowa, a więc marsz do szkolnej biblioteki i koniecznie zapamiętaj numer jej filii (E)

I w drogę. Dalej po ul. Harcerskiej, a potem w prawo zwrot na ul. Konopnickiej. Ciesz się widokami i kiedy napotkasz po lewej polną drogę - skręć w nią żwawo. Tam szukaj zapomnianej mogiły, w której spoczywają niemieccy żołnierze (prawdziwy keszer odnajdzie dokładne współrzędne!). Zapamiętaj rok wzniesienia krzyża (F). Niedaleko od Ciebie na górce znajduje się "Kadzielnica" - bzowskie ujęcie wody pitnej.

Po takim spacerze i historycznych wspominkach każdy nabrałby ochoty na coś słodkiego. Bardzo dobrze się składa, bo dalej przy ulicy Marii Konopnickiej znajduje się ciastkarnia - zapamiętaj numer domu (G). 

Teraz pierwsza w prawo - z górki i pod górkę. Po chwili po Twojej lewej zobaczysz schodki w dół i wodę wypływającą z rury. To potocznie nazywane "Źródełko" chociaż prawdziwe źródła Czarnej Przemszy znajdują się parę kroków dalej wzdłuż drogi.

Przy remizie strażackiej i sklepie są ławeczki, a przed nimi tabliczka szlakowa. Zapamiętaj jak daleko jest do Bytomia (H).

Przy schodach w górę znajduje się właściwe źródło Czarnej Przemszy, a w niedalekiej okolicy dwie tabliczki z informacjami o źródłach rzek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 

Z pierwszej z nich zapamiętaj różnicę między wyższą a niższą temperaturą (I) oraz maksymalną wydajność okolicznych źródeł (J). [Tablica w trakcie wymiany, a więc zdjęcie: https://dl.dropboxusercontent.com/u/585621/tablica1.jpg]

Z drugiej tabliczki koniecznie musisz się dowiedzieć jaką maksymalną wydajność ma to konkretne źródło Czarnej Przemszy (K). [Tablica w trakcie wymiany, a więc zdjęcie:  https://dl.dropboxusercontent.com/u/585621/tablica2.jpg]

Teraz usiądź na jednej z ławek przypomnij sobie cały spacer i oblicz współrzędne pod którymi znajduje się skrzynka.

50° (G+B-E-C).(H+J)

19° (A-I).(D+K+C-F)


Po drodze do finału koniecznie zwróć uwagę na osiemnastowieczny dworek - najważniejszy zabytek Bzowa.


Skrzynka to 200 ml klipsiak z kilkoma fantami na wymianę, logbookiem i ołówkiem. Nie jest zakopany głęboko - łopatka nie jest konieczna, ale rękawiczki się przydadzą.

 

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 4 razy, trafień: 1 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tutaj szukaj