Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SZT - W Cieniu Prezydenta - OP828K
Industrialne perełki, czyli Szyb Prezydent i Kompleks Sztygarka
Właściciel: redvibes
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 309 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:25 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 10-06-2014
Data utworzenia: 11-06-2014
Data opublikowania: 11-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 09-05-2015
49x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
5 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Driver, GFS, karwdo, Seamair
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Górnicza przeszłość obszaru Królewskiej Huty sięga wieki wstecz, jednak historia tego konkretnego miejsca rozpoczyna się w roku 1931, kiedy to inżynier Ryszard Heileman projektuje zespół budynków mających towarzyszyć nowemu szybowi wydobywczemu. W 1933 projekt zostaje zrealizowany i wraz  z m.in. sortownią i budynkiem maszyny wyciągowej powstaje jednozastrzałowy żelbetowy kolos - wieża wyciągowa szybu Prezydent, początkowo zwanego Wielkim Jackiem (od nazwy pobliskiego szybu).

Dopiero w 1937, kiedy kopalnia zostaje przemianowana na Kopalnię Prezydent Mościcki szyb otrzymuje swoją dzisiejszą nazwę. Po wojnie już cała kopalnia przyjmuje miano po prostu "Prezydent". W 1972 roku zostaje połączona z kopalnią Polska pod wspólną nazwą Polska. Działalność górnicza została zakończona w 1993 roku. Część budynków pokopalnianych (w tym sortownię i budynek maszyny wyciągowej rozebrano w 1996 roku. Pozostały między innymi budynki: dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna dla kadry, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza (później tzw. łaźnia nowa) oraz nowego kasyna. Budynki te trafiły w ręce prywatne i dziś mieści się tam kilka firemek. W 2008 Miasto Chorzów odkupiło wieżę wyciągową szybu Prezydent i wpisało ją do rejestru zabytków. W 2009 dokonano jej remontu, a w 2010 teren dookoła wieży uporządkowano, zaś sama wieża została podświetlona. 4 listopada 2010 wieża została wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki, a od 24 maja 2014 na wieży wyciągowej została otwarta platforma widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę.

Autor: Damian Cyfka

Fot. Damian Cyfka

Jeszcze krótko o wieży szybowej:

Jednozastrzałowa wieża szybowa zbudowana jest  z żelbetu (co czyni ją wyjątkową w okolicy) ma 42,5 metra wysokości, posiada dwa zachowane koła linowe o średnicy 5.5 metra, umieszczone w stosunku do siebie równolegle. Miała dwa skipy o pojemności 10 ton. Do napędu użyto maszyny wyciągowej z silnikiem elektrycznym zasilanym prądem elektrycznym o napięciu 6 kV i o 490 obrotach na minutę. Pozwalało to na wywiezienie około 500 ton węgla na godzinę.

___

A teraz co do skrzynki: odrestaurowany kompleks Sztygarka odkryłem o dziwo dopiero niedawno przejeżdżając w okolicy i zastanowiło mnie, że w tak ciekawym miejscu nie ma skrzynki. Otóż okazuje się, że była, ale prace remontowe na terenie obiektu pochłonęły mikrusa i przez pół roku było tu głucho. Po samych zdjęciach satelitarnych możecie zobaczyć jak bardzo zmieniło się otoczenie Prezydenta, dlatego wydaje mi się, że warto pokręcić się tu dłużej i stąd pomysł na multaka. Poszczególne etapy umożliwiają więc mały spacerek po moim zdaniem dość ciekawej okolicy.

 

Koordy wskazują wieżę szybową, a nie I etap. Poszczególne etapy nie posiadają skrzynek, są to natomiast zapisane w terenie współrzędne kolejnego etapu. Współrzędne odczytujemy w terenie. Aby je zlokalizować korzystamy ze wskazówek. Jeśli mamy problemy z lokalizacją to zaglądamy do spojlerów. Do podjęcia I etapu przyda się aparat fotograficzny, który w dzisiejszych czasach każdy powinien mieć w telefonie (taki Zeitgeist). Ewentualnie można skorzystać z lusterka.;)w skrzynce certy dla trzech pierwszych znalazców.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
3
Finał
Wieża Szybowa
Wpisy do logu: znaleziona 49x nieznaleziona 1x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria