Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
SZUBIENICA - OP826Y
Fort Winiary
Eigenaar: sniperad
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 79 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:05 h    Lengte: 0.20 km
Geplaatst op: 29-06-2014
Gemaakt op: 08-06-2014
Gepubliceerd op: 29-06-2014
Laatste verandering: 06-07-2023
189x Gevonden
15x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
165 x Bekeken
147 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: miiol
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

SZUBIENICA - ostatnia publiczna egzekucja w Polsce

 

21.07.1946 godz. 7.00 - ten dzień zapisał się w pamięci wielu Poznaniaków, ale i Polaków w ogóle. To właśnie tego dnia na stokach cytadeli na mocy wyroku Najwyższego Trybunału Narodowego przeprowadzono ostatnią w Polsce publiczną egzekucję. Straconym był nie byle kto, bo sam Arthur Karl Greiser - obergruppenführer SS, przywódca NSDAP, namiestnik rzeszy w tzw. Kraju Warty.

Greiser został skazany za to, że w latach 1939 – 45 podżegał do dokonania i udzielał pomocy w dokonywaniu indywidualnych i zbiorowych zabójstw na ludności cywilnej i jeńcach wojennych, kierował eksterminacją ludności żydowskiej, znęcał się, prześladował i zadawał uszkodzenia cielesne tym osobom. Ponadto brał udział w grabieży polskiego majątku narodowego i niszczeniu dóbr kultury. Został też oskarżony o bezprawne pozbawianie ludności polskiej własności prywatnej, germanizowanie kraju, lżenie i wyszydzanie narodu polskiego. Proces był prowadzony w auli Uniwersytetu Poznańskiego, zainteresowanie nim było ogromne, obowiązywały specjalne wejściówki, bez których nie można było uczestniczyć w rozprawie. Arthur Greiser dostał dwóch obrońców z urzędu: Jana Kręglewskiego i Stanisława Hejmowskiego - obaj prosili o zwolnienie ich z obrony zbrodniarza, lecz Prezydent Bierut odrzucił prośbę - chciał pokazać że Niemiec ma sprawiedliwy proces.

Rankiem 21.07.1946 Poznaniacy licznie przybyli oglądać "spektakl" w którym główną rolę grał "kat", który w ostatnich latach wydał wyrok śmierci na tysiące ludzi - na cytadeli nie było zapewne nikogo kogo by nie dotknęła tragedia z powodu utraty bliskiej osoby. Wszyscy czekali w napięciu na moment w którym sprawiedliwości stanie się zadość. Wszystko poszło zgodnie z planem i punktualnie o godzinie 7.00 kat przystąpił do wykonania wyroku przez powieszenie. Po 20 minutach ściągnięto ciało zbrodniarza, plotki głoszą, że wielu Poznaniaków na pamiątkę tego wydarzenia odcinało kawałki sznura, na którym zawisł Greiser. Tak właśnie przebiegła ostatnia udokumentowana publiczna egzekucja w Polsce - publiczna kara śmierci funkcjonowała w Polsce jeszcze przez jakiś czas, ale wszystkie przyszłe egzekucje były dokonywane już bez zbędnej publiki.

Gdzieś w sieci znalazłem zlepek zdjęć i filmików ukazujących proces Arthura Greisera.

 

Skrzynka:

Mały kesz schowany na kordach - z dokładnością kilku metrów. Uważajcie na przechodniów, głównie osoby ze swoimi czworonogami na spacerze. Nie zapomnijcie spisać kodu potrzebnego do zaliczenia finału.

Afbeeldingen
Egzekucja
Artykuł w gazecie