Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kalwaria w Wąsoszu - OP822T
Właściciel: sajmon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 194 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 0.40 km
Data ukrycia: 07-06-2014
Data utworzenia: 04-06-2014
Data opublikowania: 07-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 07-05-2023
48x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
46 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, elentarie, elno, Nannette, noda, Reneee, rubin, Tisia, vedova, vince.vega, Whatever
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dzieje Kalwarii Wąsoskiej sięgają roku 1936. Ówczesny proboszcz, ks. Wincenty Spirra, ustawił na 14 wzgórzach 14 krzyży, jako zaczątek Drogi Krzyżowej. Nie myślał on o Kalwarii w pełnym tego słowa znaczeniu. Oglądając wielkie stacje Drogi Krzyżowej wokół wałów jasnogórskich, postanowił na wzgórzach wąwozów wąsoskich zbudować podobne. Każda wieś, przynależąca do parafii, postawiła swoją kaplicę. Dzięki ofiarności i gorliwości ludzi, w ciągu kilku lat powstała, na podobieństwo jasnogórskiej druga wielka Droga Krzyżowa w diecezji częstochowskiej. Jej usytuowanie było inne niż obecne. Zaczynała się na wzgórku w głębi jaru. Niedaleko znajdowało się niewielkie źródełko, które ocementowano. Mogli się w nim obmywać utrudzeni pielgrzymi podążający do kościoła. Przy głównej drodze prowadzącej do Wąsosza Górnego i na cmentarz postawiono okazałą kaplicę z napisem "Golgota" i trzy krzyże. Grób Pana Jezusa ustawiono na cmentarzu, a na trzynastą stację wykorzystano jedną z kaplic przydrożnych. Na cmentarzu z pomnikiem powstańców kończyły się nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

W latach 80-tych XX wieku ks. proboszcz Zygmunt Pilarczyk odnowił kaplice Drogi Krzyżowej i powiększył je o nowe. W ten sposób stały się one miejscem rozpamiętywania wszystkich etapów Męki Pana Jezusa: Jego drogi z Wieczernika do Ogrójca, drogi pojmania, drogi sądów i drogi krzyżowej wraz z tajemnicami zmartwychwstania, wniebowstąpienia i chwały Chrystusa w niebie. W tym okresie zmieniono kierunek odprawiania nabożeństw pasyjnych i nazewnictwo poszczególnych kaplic. Początek kaplic Męki Pańskiej znajduje się w kościele parafialnym, który dla pątników jest Wieczernikiem. Prowadzi on następnie drogą przez Wąsosz Górny obok kaplic U Piłata w stronę cmentarza, którego część została nazwana Ogrójcem. Dobudowano nowe kapliczki. Na brzegu Warty zbudowano kapliczkę upamiętniającą przejście Jezusa przez rzekę Cedron. W głębi jaru wzniesiono kapliczkę: Adoracja Baranka, która kończy kalwaryjskie dróżki w Wąsoszu.

W 2011 roku został zrealizowany projekt zagospodarowania Kalwarii Wąsoskiej. Celem tego przedsięwzięcia było podniesienie walorów wizualnych i funkcjonalnych tego szczególnego miejsca, a także stworzenie zorganizowanej przestrzeni dostępnej dla pielgrzymów i turystów. W projekcie znalazły się inwestycje dotyczące powiązania istniejących kapliczek Kalwarii utwardzonymi ścieżkami pieszymi, oświetlenie terenu, budowa niewielkiego amfiteatru i placu z ławkami. Prace zostały uwieńczone uroczystościami związanymi z peregrynacją Relikwii Krzyża Świętego 18 września 2011 roku.

(za www.kalwaria-wasosz.pl)

 


 

Współrzędne zaprowadzą was przed tablicę, na której przedstawiony jest plan Kalwarii z numerami kapliczek. Waszym zadaniem jest odnaleźć DROGOWSKAZ do stacji 23. W mikromagnetyku znajdziecie kodowaną wskazówkę, gdzie szukać finału.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
idź tą drogą
ta tabliczka
kesz po lewej, po prawej coś mieszka
Wpisy do logu: znaleziona 48x nieznaleziona 4x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria