ZAKŁAD DLA NIEWIDOMYCH IM. WILHELMA I AUGUSTY (Wilhelm-Auguste-Blindenanstalt), w Królewskiej Dolinie, przy Heiligenbrunnerweg 40 (ul. Do Studzienki).
źródło: www.rzygacz.webd.pl
Instytucja im. pary cesarskiej Wilhelma II i Augusty Wiktorii von Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg (mająca uczcić ich 50-lecie pożycia małżeńskiego), ufundowana przez władze prowincji Prusy Zachodnie (Karl A. Ernsthausen) w 1879 roku dla ociemniałych dzieci i młodzieży. Budynek, wzorowany na zakładzie dla niewidomych w Berlinie-Steglitz, wzniesiono w latach 1884–1886, według projektu firmy architektonicznej Martin Gropius & Heino Schmieden z Berlina, w dawnym założeniu parkowym. Poprzez kształcenie (m.in. nauka czytania i pisania w systemie Braille’a) oraz odpowiedni dobór zajęć ruchowych (szeroki zakres zajęć w terenie) miał przygotowywać pensjonariuszy do samodzielnego życia. Wzrastająca liczba podopiecznych (w 1886 – 21, 1893 – 75), wynikająca m.in. z objęcia opieką części dorosłych, doprowadziła w okresie 1906–1907 do rozbudowy o Dom dla Niewidomych im. Cesarza Wilhelma II i Augusty Wiktorii (Kaiser Wilhelm II. und Auguste-Viktoria-Blindenheim) dla 50 dziewcząt, a w roku 1914 o Dom dla Niewidomych im. Cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Blindenhaus) dla 50 chłopców oraz w 1917 o zakład dla ociemniałych żołnierzy, ofiar I wojny światowej (40 miejsc; oba zakłady zlokalizowane przy starym budynku z 1879). Przy zakładzie istniały szkoła podstawowa oraz zawodowa, dostępne także dla dzieci spoza niego. W 1946 zabudowania fundacji przekazano AMG (GUMed), początkowo Instytutowi Medycyny Morskiej i Tropikalnej, w 1950 wydzielonym z niego zakładom: Mikrobiologii, Higieny i Farmakologii. Były budynek Zakładu dla Niewidomych im. Wilhelma i Augusty przeznaczono na dom studencki AMG, w 1991 budynek Domu dla Niewidomych im. Cesarza Wilhelma II przeznaczono na Dom Asystenta AMG.
źródło: www.gedanopedia.pl
O skrzynce:
Stań przed tablicą o zabytku, przeczytaj ją, odwróć się i pomyśl co dalej. Jak już znajdziesz skrzynkę zniknij z nią z miejsca jej ukrycia. Zrób to co musisz i odłóż kesza na miejsce.
Miejsce dość mocno narażone na dekonspirację więc uważaj na mugoli.
Proszę nie wyciągać maskowania, a jedynie sam pojemnik.