Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Strony mojego Taty #3 Dudzianka - OP81QB
Sufczyński dworek
Owner: vilkolak
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 124 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:10 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 21-05-2014
Date created: 21-05-2014
Date published: 21-05-2014
Last modification: 04-04-2016
41x Found
1x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
38 visitors
28 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

"Kieeeeedy byłem, kieeeeedy byłem małym chlopcem, hej!
Wzioooooął mnie ojciec, wzioooooął mnie ojciec
i tak do mnie rzekl..."

Seria skrzynek ma na celu pokazanie ciekawych miejsc z okolic w których wychowywał się mój nieżyjący już tata. Miejsc które mi pokazywał jak byłem mały i jak troche wiekszy, i o których opowiadał mi z wielką pasją. Niestety jakoś nie za bardzo mnie to wszystko interesowało i słuchałem tego tak "piąte przez dziesiąte":(Teraz, kiedy z wielkim zaciekawieniem posłuchałbym tego jeszcze raz, jest niestety już za późno... Ale jako że od dziecka byłem tutaj częstym gościem to jakaś wiedza i wspomnienia pozostały:)Na szczęście cała okolica nie jest okeszowana i mogę sie tym wszystkim z Wami podzielić.

.....................................

Najcenniejszym zabytkiem zachowanym do dzisiaj w Sufczynie jest klasycystyczny dwór, zwany "Dudzianką", zbudowany w 1827 r. na miejscu starszego przez Pawia Piątkowskiego, który w okresie Królestwa Kongresowego był osobą dość znaną. Od 1828 r. pełnił funkcję mecenasa przy Sądzie Najwyższej Instancji Królestwa Polskiego, a od 1842 r. obrońcy przy Warszawskich Departamentach Rządzącego Senatu. Dwór jest budowlą murowaną, parterową z użytkową, środkową częścią poddasza. Wzniesiono go na planie prostokąta z występami, WII połowie XIX w. został gruntownie przebudowany przez Marcelego Piątkowskiego. W rękach prywatnych pozostawał do końca II wojny światowej. Po reformie rolnej użytkowany był przez szkołę podstawową. Kilkakrotnie wynajmowano go na plenery malarskie, na których bywał m.in. Szymon Kobyliński. Od 1992 r. mieściła się tutaj siedziba przedsiębiorstwa połonijno-zagranicznego "UNI-rod". Obecnie, opuszczony, popada w ruinę. Dookoła dworu zachował się park krajobrazowy o powierzchni 2 ha, w którym rosną wiekowe lipy (najstarsza ma ok. 300 lat), klony i platany. W alei podjazdowej zachował się zegar słoneczny z 1836 r. stojący na murowanym postumencie. Niedaleko wjazdu do parku stoi niewielka zabytkowa figura Matki Boskiej z 1910 r. Niedaleko dworu do Świdra uchodzi struga Sokoły, nad którą w XIX w. wznosiły się liczne młyny wodne, z których do dnia dzisiejszego zachował się młyn "Pęchery" z końca XVIII w. i ruiny młyna "Sokoły" z zachowanymi elementami urządzeń mechanicznych. Ponadto w Sufczynie można zobaczyć liczne drewniane domy z przełomu XIX i XX w., stodoły kryte strzechą, kilka krzyży, figur i kapliczek przydrożnych, z których najstarsza, o cechach neogotyckich, wzniesiona została w 1916 r.

 

Kesz pod współrzędnymi.

Edit 4.04.2016: Chyba znalazł się kupiec i dworek jest odrestaurowywany, w związku z tym kesza przeniosłem w inne miejsce i obecnie jest poza terenem prywatnym, pod wskazanymi współrzędnymi. Uważaj, bo widać Cię z każdej strony...

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
dworek
figurka
zegar
Log entries: Found 41x Not found 1x Note 2x Picture 1x All entries Gallery