Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[004] Cmentarz Ewangelicki - OP81EZ
170-letnia nekropolia w Pszczynie
Owner: pawel616
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 253 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-05-2014
Date created: 09-05-2014
Date published: 09-05-2014
Last modification: 15-12-2015
126x Found
5x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
142 visitors
79 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

File:Pszczyna, Cmentarz ewangelicki - fotopolska.eu (281662).jpg

 Cmentarz omijany podczas wycieczek po parku, zasługuje by mu się przyjrzeć.

"Po okresie kontrreformacji w 1742 roku powstała ponownie Parafia Ewangelicka w Pszczynie. Rozpoczęto budowę kościoła ewangelickiego, ewangelickiej szkoły a wierni na nowo erygowanej parafii grzebani byli na cmentarzu św. Krzyża. Na utrzymanie i nowe inwestycje cmentarne w znacznym stopniu środki łożyła administracja Księcia Pszczyńskiego. Stąd można powiedzieć, że cmentarz św. Krzyża był cmentarzem ekumenicznym. Ze znaczących ewangelików spoczęli na nim archiwista Georg Gottsmann (1776-1831), budowniczowie: Paul (1750-1817), Ludwik Pusch (1779-1833). Sytuacja zmieniła się w roku 1843 roku, wówczas architekt książęcy Augustini zaprojektował bramę do mającego powstać cmentarza ewangelickiego. Ewangelicy zakupili w tym roku znaczną parcelę przy drodze prowadzącej do Mikołowa. Urządzili na niej swój wyznaniowy cmentarz. Prace nad ostatecznym wyglądem cmentarza trwały około dwóch lat. Tak, że już 18 maja 1845 roku mogło nastąpić oficjalne jego poświęcenie przez ewangelickich Księży. Dalekowzroczność potrzeb miejsca na cmentarzu przez ewangelików spowodowała, że w 1883 roku powiększono istniejący cmentarz a dwa dwanaście lat później wykonano projekt i wybudowano pomieszczenie na narzędzia (1895). Projekt wykonał budowniczy Asser i został po wykonaniu obiekt zatwierdzony odebrany przez władze miejskie.

Celem regulacji porządku i rejestracji miejsc grzebalnych na ewangelickim cmentarzu została wydrukowana w pszczyńskiej drukarni Olowsona odpowiednia instrukcja – stanowiąca zbiór przepisów, które ostatecznie regulowały wszystkie sprawy pochówki na cmentarzu. Regulamin został zatwierdzony przez przedstawicielstwo parafii i zatwierdzony przez czynniki administracyjne w Opolu i Konsystorz we Wrocławiu.

Współcześnie przedstawia się ewangelicka nekropolia jako miejsce, gdzie spoczywa wiele znamienitych osób, które znacząco przyczyniły się do rozwoju miasta i Ziemi Pszczyńskiej. Jest miejscem pochówku dla wiernych Parafii Ewangelickiej w Pszczynie. Od czasu, kiedy dla Parafii Ewangelickiej w Studzionce powstał oddzielny ewangelicki cmentarz w STUDZIONCE, wierni uczęszczający tam do kościoła znajdują swe miejsce spoczynku na własnym cmentarzu. "

O Keszu: Szybka skrzynka. Kesz schowany na kordach (mogą być przestrzelone, telefon) w intuicyjnym miejscu. Okolice znam bardzo dobrze, dlatego kesz jest mikro, gdyż miejsce często uczęszczane, więc nie ma szans na większą skrzynkę. Weź coś do pisania!

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Mikrusik!
Drzewo...
Dziupla, zamaskuj dobrze
Kesz spogląda...