Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
TZR - Rybnik - OP81C4
Turysta Ziemi Rybnickiej
Właściciel: kris walker
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 230 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-05-2014
Data utworzenia: 05-05-2014
Data opublikowania: 16-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 16-05-2014
59x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
36 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: krewniak, Tris
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Turysta Ziemi Rybnickiej

 

Tworząc projekt TURYSTA ZIEMI RYBNICKIEJ, chcieliśmy Was zaprosić do poznania ziemi rybnickiej, jej historii, zabytków kultury, pomników przyrody i miejsc martyrologii.

 

W odróżnieniu od innych projektów nie chcemy pokazywać konkretnych miejsc tylko proponujemy poznanie całych miejscowości, wsi, dzielnic. Znajdując skrytki projektu TZR otrzecie się o lokalną historię, jak również spojrzycie na teraźniejszość tych ziem.

 

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Dzyndzoliny, GFSa, krisa walkera i TolBoya.

 

Każdy logbook (także skrzynek bonusowych) zawiera kod, który będzie potrzebny do wyliczenia współrzędnych skrzynki finałowej. Zapisz go!

 

Powodzenia!

 

 

Rybnik:

 

Miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. Największy ośrodek centralny aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Historycznie leży na Górnym Śląsku. Składa się z 27 dzielnic zamieszkiwanych przez 140,8 tys. mieszkańców oraz jest siedzibą powiatu rybnickiego ziemskiego. Zajmuje 14 miejsce na liście największych miast Polski według powierzchni i 25 miejsce na liście największych miast Polski według ludności. Jest również na 9 miejscu pod względem liczby ludności w województwie śląskim.

 

Miasto położone jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, w obrębie Kotliny Raciborsko - Oświęcimskiej na Płaskowyżu Rybnickim na wysokości 210-290 m. n.p.m. nad rzeką Nacyną (dopływ Rudy) i Rudą (dopływ Odry). Północną część miasta stanowi Wysoczyzna Golejowska. Najwyższym wzniesieniem w mieście jest Grzybówka (291 m.n.p.m.). Układ hydrograficzny Rybnika charakteryzuje się występowaniem licznych wód powierzchniowych płynących i stojących.

 

 

Początki Rybnika są dotąd mało znane. W okresie Średniowiecza Rybnik pełnił funkcję osady rybackiej, leżącej na ważnym szlaku handlowym, wiodącym z Krakowa przez Oświęcim do Raciborza i Wrocławia. Nazwa osady pochodziła od istniejących tu stawów rybnych. Na przełomie IX/X wieku istniały 3 sadyby słowiańskie, które z czasem scaliły się w jeden organizm miejski. Lokacja miasta na prawie niemieckim nastąpiła jeszcze przed 1308 rokiem. Rybnik przynależał do księstwa raciborskiego, później był stolicą wydzielonego księstwa rybnickiego. Od 1327 roku został lennem korony czeskiej. Rybnik rozwijał się jako lokalny ośrodek handlu i rzemiosła i nadal znany był z hodowli ryb. W XV wieku miasto niszczyli husyci - w 1433 r. na rybnickim wzgórzu stoczona została zwycięska bitwa ze zwolennikami husytyzmu. Od 1526 roku Rybnik z okolicą tworzył wydzielone terytorium zwane Rybnickim Państwem Stanowym i razem z całym Śląskiem był zależny od Habsburgów austriackich. Od 1740 roku Rybnik był w granicach Prus. W 1788 r. państwo rybnickie zostało odkupione przez króla Fryderyka Wilhelma II i przeszło na własność skarbu pruskiego. Od 1818 roku utworzono powiat rybnicki z siedzibą w Rybniku. Na obszarze należącym obecnie do miasta od końca XVIII wieku rozwijało się górnictwo węgla kamiennego i inne gałęzie przemysłu. Po I wojnie światowej mieszkańcy miasta i powiatu aktywnie uczestniczyli w powstaniach śląskich, a Rybnik był jednym z głównych ośrodków konspiracyjnych przygotowań do kolejnych zrywów powstańczych. Oficjalnie powrócił do Polski w lipcu 1922 roku. W okresie międzywojennym Rybnik pozostał miastem powiatowym. Liczył już wtedy 28 500 mieszkańców i ulegał intensywnym przeobrażeniom. W ich wyniku zyskał opinię najpiękniejszego obok Poznania miasta w Polsce. Miasto zostało wyzwolone 26 marca 1945 roku. Po wojnie zniszczenia szybko usunięto i zaczął się okres niebywałego rozwoju miasta, jako ośrodka dyspozycyjnego i usługowego dla silnie inwestowanego Rybnickiego Okręgu Węglowego. Poza przemysłem rozwijała się oświata, kultura, sport i rekreacja. W wyniku przeprowadzonej reformy administracyjnej w latach 70. Rybnik powiększył się terytorialnie o kilka przyłączonych podrybnickich wsi i miasteczek. W latach 90. Rybnik stał się miastem o nowoczesnym obliczu z 27 dzielnicami i z perspektywami wszechstronnego rozwoju. Aktualnie pełni rolę naturalnego centrum kulturalnego, handlowego, gospodarczego i edukacyjnego dla okolicznych gmin. Uważany jest za niekwestionowanego lidera Okręgu Rybnickiego. Dzięki walorom turystycznym i historycznym, potencjałowi gospodarczemu i zasobom kadrowym miasto jest magnesem przyciągającym zarówno turystów jak i inwestorów krajowych i zagranicznych.

 

Warto zobaczyć:

  • Bazylika Mniejsza pw. św. Antoniego Padewskiego, zw. nowym kościołem

  • Budynek Ratusza (rynek)

  • Budynek Starostwa Powiatowego w Rybniku

  • Budynek Urzędu Miasta Rybnika (Magistrat)

  • Figura św. Jana Nepomucena

  • Kościółek Akademicki pw. Wniebowzięcia NMP ("Na Górce")

  • Kościół Ewangelicko-Augsburski

  • Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej ("Stary")

  • Zamek

  • Zespół szpitalny im. bł. Juliusza Rogera

 

 

Jest to dwuetapowy multicache. W skrzynce początkowej znajdziesz współrzędne finału.

1 etap magnetycznie, finał pojemnik klipsowy 400ml + pokrowiec ochronny.

Obie umiejscowione na łonie natury z dala od zabudowań.

Na start: logbook, ołówek, temperówka, certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców, Geokrety i fanty.

Powodzenia !

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1 etap
miejsce ukrycia
spoiler 1
spoiler 2
Wpisy do logu: znaleziona 59x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy