Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stara i nowa szkoła - OP81A7
epizod z historii edukacji na Pomorzu
Właściciel: agnostos
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 143 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 04-05-2014
Data utworzenia: 04-05-2014
Data opublikowania: 04-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 17-03-2023
11x znaleziona
1x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 1 obserwatorów
46 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Wieszczu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

„Stara szkoła” w Brusach wybudowana została przez pruskiego zaborcę w 1896 r. Takich szkół na Zaborach powstało na przełomie XIX i XX wieku kilkadziesiąt. Prusacy mieli za co budować, bo po wygranej wojnie francusko-pruskiej (1870) przegrani, czyli Francuzi zapełnili skarbiec państwa pruskiego złotem. Mieli też powód, dlaczego budować? Germanizacja Kaszubów i Polaków leżała im na sercu, więc nie skąpili kasy.

Tu warto odwołać się do wspomnień Anny Łajming (Żmuda Trzebiatowskiej), pisarki kaszubskiej urodzonej w Przymuszewie w 1904 r. Tam pruska szkoła wybudowana została w 1908 r. Po wyzwoleniu w 1920 r. w budynku zaczęto uczyć w języku polskim w szkole siedmioklasowej siedmioma oddziałami. Język niemiecki wrócił do nauczania na czas II wojny światowej. Po wojnie rosła liczba uczniów i oddziałów. Szkoła podstawowa stała się ośmioklasowa. Utworzono klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej, która dostarczała kadr dla bruskiego rzemiosła i handlu. W 1978 r. warunki lokalowe zmusiły władze do pierwszej w gminie inwestycji po tej pruskiej z przełomu wieków. W 1984 r. szkoła przeniosła się na ul. Ogrodową 2 do kompleksu budynków z salą gimnastyczną. Planowanego basenu nigdy nie wybudowano, chociaż propaganda sukcesu i ten sobie wymarzyła. Rozmiary szkoły uwzględniały nigdy nie wdrożony projekt „dziesięciolatki”.

Szkoła zawodowa zajęła parter bloku C. W 1991 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora SP Józefa Słomińskiego powołano w Brusach pierwszą w Polsce etniczną szkołę: Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące, które do dziś zajmuje pierwsze i drugie piętro bloku C. Kultywowanie kaszubskich tradycji, przywracanie mowy ojców to jeden z celów tej szkoły.

Skrzynka na kordach to magnetyk na zewnętrznej stronie budynku od strony ul. Szkolnej. Skrzynka finałowa z widokówkami starej szkoły znajduje się w sekretariacie KLO na pierwszym piętrze. W godzinach pracy sekretariatu (patrz na stronie www.klo.brusy.pl) można się tam zgłosić po odbiór widokówki (miła obsługa). Wymagane jest hasło, które znajdziemy w pierwszej skrzynce. Odzew do hasła (pisany ze spacjami, ale bez kaszubskich znaków) pobrany w sekretariacie KLO pozwoli zaliczyć skrzynkę.

Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 1x komentarz 7x Wszystkie wpisy