Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Szczekocinach - OP8143
Właściciel: gagu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 259 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-04-2014
Data utworzenia: 28-04-2014
Data opublikowania: 28-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 28-04-2014
83x znaleziona
5x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
74 odwiedzających
68 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, Dallas, KEISOR, Ks. Dabla, linfallas, Nebula, Rob-Team, Tachikoma, unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

pałac

We wschodniej części Szczekocin - nad prawym brzegiem Pilicy - wzniesiony został w latach 70. XVIII w. jeden z najpiękniejszych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych. Dojazd do niego prowadzi ul. Senatorską, z której skręca się w szeroką, 300-metrową aleję parkową, prowadzącą przez wewnętrzną bramę z dwoma pawilonami do wspaniałego, późnobarokowego pałacu. Jego piętrowy fronton z mansardowym dachem, zwieńczony jest zegarem słonecznym i ozdobiony rzeźbami (na zdjęciu). Skrzydła pałacu połączone są arkadami z partrerowymi oficynami, a przed nim zajazd, wielkości boiska piłkarskiego. Wokół zdziczały zupełnie park krajobrazowy osłania mocno zaniedbany zabytek, w którym jeszcze 20 lat temu istniało Liceum Ogólnokształcące, o bardzo wysokiej renomie (od 1994 r. pracuje już w nowej siedzibie).
Gdy właścicielami Szczekocin zostają Franciszek i Urszula Dembińscy, odbudowują oni z uporem Szczekociny, po zniszczeniach jeszcze z czasów wojen szwedzkich. Wtedy też wznoszą okazałą siedzibę magnacką, zaprojektowaną przez Franciszka Naxa. Ozdobą jej był piętrowy, ogromny salon ze sztukaterią i makatami z adamaszku. Po przedwczesnej śmierci swego męża Dembińska przenosi się na stałe do Szczekocin. Zarządzając jeszcze przez długie lata swą posiadłością umiera w wieku 84 lat (w 1824 r.), a majątek przechodzi następnie w ręce Łubieńskich.
Ostatnim dziedzicem Szczekocin był od 1929 r. - ambasador II RP w USA (w latach 1925-29 oraz w czasie okupacji) - Jan Ciechanowski, który odkupił pałac od wspomnianego w poprzednim odcinku Feliksa Halperta. Trzej synowie Ciechanowskiego: Jan, Władysław i Stanisław, którzy wychowali się w szczekocińskim pałacu, byli w czasie II wojny światowej oficerami w wojsku: polskim, angielskim i amerykańskim.
Po wojnie pałac staje się siedzibą gimnazjum i liceum, które wraz z internatami nazywane są "Chłopską Szkołą", choć oficjalna nazwa brzmiała: Szczekocińskie Zakłady Naukowe im. Tadeusza Kościuszki. Po pożarze w 1980 r. zabezpieczono prowizorycznie główny budynek pałacu, a dla szkoły rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu. Obecnie trwają mozolne próby uratowania tego zabytku (z inicjatywy prywatnej) przed postępującą degradacją. W remontowanych już, bocznych pawilonach mają powstać: ośrodek hotelarski i przychodnia lekarska - mają one "zarobić" na remont głównego pałacu.

Źródło: http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?id=5455&idm=119

 

Odkładaj dobrze na lewo. Miejsce często odwiedzane. Zachowaj ostrożność przy pobieraniu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.