Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PP "Tarnowskie Góry"; Koszary 11 Pułku Piechoty - OP8107
Właściciel: Lolo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 302 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-04-2014
Data utworzenia: 24-04-2014
Data opublikowania: 25-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 19-04-2017
47x znaleziona
10x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
164 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Witam 

Wreszcie mogę was zaprosić na czwartego kesza z serii //Pozycja Polowa „Tarnowskie Góry” //. Tym razem, przyda się nam trochę więcej wyobraźni gdyż miejsce do którego poprowadzą was współrzędne, jest miejscem współcześnie w ogóle nie związanym z militariami.

 

OGÓLNIE O POZYCJI POLOWEJ W TARNOWSKICH GÓRACH

Pozycja obronna powstała dla osłonięcia garnizonu 11 pułku piechoty oraz 3 pułku ułanów stacjonujących właśnie w Tarnowskich Górach. Jaki ostatecznie kształt miała przyjąć nie jest wiadome. Linia osłania miasto od zachodu i zmierza w kierunku Radzionkowa na południowym wschodzie.

Powstały tu jedynie 4 polowe schrony piechoty oraz jeden schron "ćwiczebny". Spore odległości między obiektami i liczne "martwe punkty" w liniach ostrzału mogą sugerować, że umocnienia mogły być planowane z nieco większym rozmachem. Zwłaszcza, że żaden z obiektów nie został ukończony przed wybuchem wojny a liczne fuszerki świadczą o niezwykłym pośpiechu przy ich wznoszeniu.

Głównym zadaniem umocnień było powstrzymanie ataku niemieckiego na czas wystarczający do pełnej mobilizacji garnizonów oraz wyprowadzenia taborów i całego zaplecza poza teren walk. Obiekty, które zdążono wybudować, umieszczone zostały jako osłona głównych dróg prowadzących do miasta oraz dla zabezpieczenia węzła kolejowego Tarnowskie Góry.

We wrześniu 1939 roku schrony nie wzięły udziału w walkach. Ponowną szansę otrzymały w 1944 kiedy to Niemcy włączyli je do tzw. linii b2 mającej powstrzymać ofensywę radziecką. Jednak, sądząc po braku śladów ostrzału, również nie wzięły czynnego udziału w walce.

Fortyfikacja.pl

Seria keszy z serii Pozycja Polowa „Tarnowskie Góry” jest tworzona w oparciu o materiały zawarte na stronie internetowej Fortyfikacja.pl. Na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartych powyżej informacji należy zdobyć zezwolenie autorów strony, których kontakt można znaleźć na ww. stronie. 
 
Trochę Historii o tutejszych koszarach, oddziałach i nie tylko…

1 października 1913 roku nasze Tarnowskie Góry stały się miastem garnizonowym za sprawą wygranej wojny między Prusami a Austrią. Wprowadzono dwa regimenty: 11 Regiment Strzelców Konnych i 3 Śląski Regiment Piechoty Nr 156. Zaprzysiężenie obu regimentów nastąpiło na rynku tarnogórskim przed burmistrzem Richardem Otte i radą miejską.

3 Śląski Regiment Piechoty Nr 156 powstał 31 marca 1897 roku w Brzegu. W 1913 trzeci batalion przeniesiono właśnie do Tarnowskich Gór.

28 lipca 1914 roku wybucha I Wojna Światowa. Ze względu na bliskość granicy z Rosją na rzece Brynicy garnizon tarnogórski był postawiony w stan pełnej gotowości od pierwszych dni wojny.

1 sierpnia oba regimenty otrzymały rozkaz przejęcia obrony granicy prusko-rosyjskiej. Połowa drugiego szwadronu zostaje skierowana do Olesna. 2 sierpnia 1914 roku obsadza pozycje na granicy w okolicy miejscowości Bodzanowice.

3 Śląski Regiment Piechoty nr 156 całą I Wojnę Światową walczył we Francji. Rozpoczyna swoją kampanię wojenną bitwą pod Longwy-Longuyon. Następnie walczył pod Maas i Fleury. W 1915 roku uczestniczy w walkach w Szampanii i Arras.

 W 1916 bierze udział w najstraszniejszych bitwach I Wojny Światowej pod Verdun (http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Verdun  )i Sommą (http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_nad_Sommą ) która pochłonęła ponad milion ofiar. Po zakończeniu wojny bierze udział w ochronie wschodniej granicy.

Po przejęciu Tarnowskich Gór przez Państwo Polskie w koszarach 11 Regimentu Konnego zakwaterowano 3 Pułk Ułanów imienia „Dzieci Warszawy” (ul. Opolska), a w koszarach 3 Śląskiego Regimentu Piechoty Nr 156 zakwaterowano 11 Pułk Piechoty (ul. Kościuszki).

 W dniu 27.08.1939r. pułk ułanów opuścił koszary udając się do wyznaczonego rejonu obrony. Dzień 1 września zastał go pod Woźnikami. W składzie zgrupowania „Tarnowskie Góry”, którego dowódcą, był płk Henryk Gorgoń. Siły te, jako zadanie główne otrzymały rozkaz zorganizowania obrony węzła kolejowego i miasta, w oparciu o punkty oporu, w rejonach infrastruktury zabezpieczenia ruchu i dzielnic miejskich.

Niestety napór zmechanizowanych i pancernych jednostek niemieckich zmusił dowódcę do odwrotu.

Całą historię 11. pułku, którą osobiście polecam można znaleźć na stronie Montes Tarnovicensis, a dodatkowe zdjęcia na stronie Indianer.

 

KONKRETNIE O INTERESUJĄCYM NAS MIEJSCU

Miejsce, do którego mamy zamiar się wybrać jak już pisałem wcześniej nosi śladowe znaki historii, o której powyżej trochę wspomniałem , a są nimi budynki naprzeciw wejścia do hipermarketu i okolicy.

Jednak jeszcze do roku 2004 na tym pokaźnym terenie znajdowały się koszary wraz z bardzo ciekawym schronem obserwacyjnym na bramie wjazdowej.

 

KONKRETNIE O KESZU

Kesz to mały pojemnik, ukryty jak to u mnie zwykle bywa, w ziemi  Współrzędne strzelone z map wujka gógla i raczej wskazują po prostu obszar, dlatego podpowiem, że to czego szukacie znajduje się za parkingiem na zielonej trawce przy jednym z betonowych elementów - pierwszy z prawej choć po jego bardziej lewej 

Obrazki/zdjęcia
Wprowadzenie oddziałów do Tarnowskich Gór
1931r - Święto Pułku Piechoty - na zdjęciu widać do dziś zachowany budynek koszar, a z lewej jeden z ciekawszych budynków w naszym mieście
schron przed bramą wjazdową
schemat schronu
kębka