Stare tory
Kopalnia Węgla Kamiennego „Piekary” jest kopalnią utworzoną przez połączenie 3 byłych kopalń piekarsko-bytomskich „Julian”, „Andaluzja” i „Rozbark”. Po reorganizacjach własnościowych prowadzonych w latach 1998–1999 w Bytomskiej Spółce Węglowej SA, kopalnie te zostały przekształcone odpowiednio w Zakład Górniczy „Piekary”, Zakład Górniczy „Brzeziny” i Zakład Górniczy „Bytom II”.
Legenda Piekar
Pierwsza z legend podaje, że na terenach Piekar pod koniec X wieku osiedliło się dwoje ludzi z Opola: czeladnik garncarski Ziemomysł i jego córka Bogumiła. Oni dali początek nowej osadzie. W okolice przybył również Bartłomiej, który trudnił się wypiekiem chleba, a doświadczenie zdobył w Rzymie, Magdeburgu i Pradze. Ponieważ był mistrzem wypieków, wieść o przepysznym smaku jego chleba obiegła szybko okolicę. Po chleb zaczęli przyjeżdżać osadnicy z pobliskich miejscowości. Stąd nazwa Piekary – od zawodu piekarza.
Dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone napodkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowalub metro, w określonej odległości od siebie. Ułożony jest na podtorzu.
Od roku 2000 oba zakłady górnicze, prowadziły działania mające na celu doprowadzenie do połączenia kopalń. W dniu 30 grudnia 2002 roku, za zgodą Ministra Gospodarki, w strukturę Zakładu Górniczego "Piekary" Spółka z o.o. włączona została część sąsiedniego Zakładu Górniczego "Brzeziny".