Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy - OP7F62
Tym co imion nie mają na grobie...
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 10 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Temporarily Unavailable
Time required: 0:10 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 16-03-2014
Date created: 15-03-2014
Date published: 16-03-2014
Last modification: 07-03-2024
131x Found
0x Not found
7 notes
watchers 8 watchers
45 visitors
116 x rated
Rated as: Excellent
38 x recommended
This cache is recommended by: AldonaH, bambabamba, Bazooka, Biedak, Cellia, Czarodziej, destick, do-mi, EdiAda, erykradek, frymek, Galka, granadian, Grazka, Grażyna1234, harpus, Jed team, Kaziola88, Kika, Krecik34, lemurek, Leone, marzka24, mirtis, MSZU, mushin, My_Key, ObywatelTomek, p_nowik, Pająki, pan_ryba, Prox, Qbacki, schron, SlaMar, trojmiasto, TSW, wrygiel
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy
Tym co imion nie mają na grobie...
------
O miejscu:

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy powstał w 2002 roku w Gdańsku jako forma hołdu i upamiętnienia. Symbolizuje wszystkie nieistniejące już miejsca pochówku, zniszczone przez burzliwe dzieje i zawieruchy wojenne. Jest on ponadczasowym znakiem trwania i szacunku dzisiejszego pokolenia dla tych, którzy w przeszłości tworzyli społeczność Gdańska. Jest znakiem jedności wobec śmierci wszystkich zmarłych, w duchu ekumenizmu - niezależnie od przynależności wyznaniowej bądź narodowości. Pełny obraz miasta to nie tylko pamięć o wydarzeniach chwalebnych, lecz także rozliczenie z trudną przeszłością. Historia i zawieruchy wojenne  wymazały z mapy Gdańska 27 cmentarzy różnych wyznań. Dziś nie sposób ich odbudować, ale można i należy o nich pamiętać.

------

Forma cmentarza-pomnika nawiązuje symbolicznie do planu świątyni. Układ drzew sugeruje nawę główną oraz nawy boczne. Kamienne kolumny w kształcie pni symbolizują pęknięte umierające drzewa - dzięki nasyceniu światłem przywrócone do życia. Zamknięcie całego układu tworzy żywopłot, uformowany w kształcie absydy, spinającej szpalery drzew i nawy tej naturalnej katedry. W przecięciu absydy pojawia się widok na ścianę z jasnego kamienia. To symboliczne przejście dla zmarłych, zdążających ku wieczności. Granitowa płyta, spoczywająca na szczątkach nagrobków różnych wyznań, tworzy ołtarz ofiarny, a zarazem katafalk. Umieszczona na cokole inskrypcja pochodzi z wiersza Maszy Kaleko, której tomy poetyckie znalazły się wśród książek, spalonych na stosie w maju 1933 r. z rozkazu Hitlera. 

 

...tym, co imion nie mają na grobie,

a tylko Bóg wie, jak kto się zowie...

 

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy ma się stać  przestrzenią wspólnej pamięci o zmarłych, których miejsce spoczynku już nie istnieje. Przestrzenią ciszy i refleksji, mieszczącą wszystkich, niezależnie od statusu społecznego, pochodzenia i przynależności wyznaniowej.

--------

Tę skrzynkę chciałbym poświęcić nie tylko gdańskim cmentarzom, ale wszystkim tym, „co imion nie mają na grobie”. Wszystkim zmarłym, których miejsca pochówku zostały, z jakiegoś powodu, zapomniane, zniszczone, lub nigdy nie istniały. Niech pamięć o nich trwa przez wieki.

-----

O skrzynce:

Skrzynka ukryta pod współrzędnymi z dokładnością+/- 10 metrów. Niczego nie odrywaj! Miejsce bardzo ruchliwe, zachowaj konspirację. Bardzo proszę o poprawne odkładanie kesza.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Oświetlony "ołtarz"
Główna alejka
Pomnik