Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Domek ze szczupłej renty… - OP7ED8
Eigenaar: malyluk
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 65 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 09-03-2014
Gemaakt op: 09-03-2014
Gepubliceerd op: 09-03-2014
Laatste verandering: 17-05-2015
12x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
7 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Nazwa miejscowości Kobylniki świadczy o służebnym pierwotnie charakterze osady w stosunku do kasztelańskiego grodu w Obrzycku. Dowodzi bowiem, iż zamieszkiwali ją hodowcy koni dla książęcej załogi. Po raz pierwszy wieś wzmiankowana została w 1218 r. W XIV w. należała do Kobylnickich, w XVIII w. do Kąsinowskich i Obarzankowskich, a od XIX w. do 1939 r. pozostawała w rękach Twardowskich.


Pozostałością po Twardowskich jest zespół pałacowo-parkowy z II połowy XIX w. Wchodzący w jego skład pałac zbudowano w latach 1886-1887 według projektu Zygmunta Gorgolewskiego - znanego architekta - autora pruskich pałaców królewskich w Berlinie, czy też gmachu opery we Lwowie.


„Ja, Tadeusz Twardowski, właściciel ordynacji Kobylniki, żona moja Ludwika z Kraśnickich, po pięciu latach wspólnego, z łaski Boga Szczęśliwego pożycia, po gruntownym i wszechstronnym namyśle, uznaliśmy za niemożebne zamieszkanie dalsze dotychczasowego starego domku, ze względu na zupełny brak w nim warunków higienicznych. Pan Gorgolewski/architekt z Berlina zrobił nam pierwsze rysunki na dom bardzo wspaniały, prawie zamek, lecz dla smutnych czasów i szczupłej renty z gospodarstwa, na której głównie dochody moje polegają, musiałem pierwsze odrzucić i poprosić o inne w skromniejszych rozmiarach”.


Murowany, dwukondygnacyjny pałac wzniesiono w stylu neorenesansowym. Jego skomplikowana bryła zestawiona jest z szeregu asymetrycznych bloków i najeżona wysokimi kominami, wieżyczkami i sterczynami. Fasadą pałac zwrócony jest w kierunku zachodnim. Na ścianie wieżyczki od strony północno-zachodniej umieszczona została tablica fundacyjna z herbem Ogończyk Twardowskich i napisem " W pracy szczęście, budowano R.P. 1887".


Wokół pałacu na pow. 5,8 ha rozciąga się park założony w XIX w., a przekształcony w 1925r. W części południowej dwa niewielkie stawy. Zachowane alejki grabowe. W ciekawym drzewostanie znajduje się m. in. 6 pomnikowych dębów o obwodach pni dochodzących do 5 m. Do parku przylega zespół zabudowań folwarcznych z końca XIX w. i początku XX w. - ciekawy przykład architektury gospodarczej. W skład zespołu wchodzą m.in. stajnia, spichlerz, obora, stodoła i dom zarządcy.


Jedna z opowieści ludowych głosi, że o godzinie dwunastej w samo południe spotkać można mężczyznę w czarnej pelerynie i w czarnym cylindrze, jak spaceruje po parku z wielkim czarnym psem w złotej obroży. Jest to niezawodnie duch drugiego ordynata Tadeusza Twardowskiego, doglądającego swojej ukochanej siedziby.


Kesz skrył się u podnóża starej topoli, na terenie parku. Do charakterystycznego drzewa doprowadzą Was kordy.


Zawartość początkowa: magnesik na lodówkę, biedronka, duch, logbook. Weź coś do pisania.


Certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców prześlemy mailem lub przy najbliższej okazji wręczymy osobiście :)

Afbeeldingen
Domek ze szczupłej renty
To widział kesz, zanim się schował...