Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
ORZEŁ - OP7E4B
KS Orzeł - prawie zabytek (dwusystem)
Właściciel: jajcek6
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 84 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-02-2014
Data utworzenia: 04-03-2014
Data opublikowania: 04-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 27-08-2015
149x znaleziona
7x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 7 obserwatorów
90 odwiedzających
87 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Majonez299
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jest to jedyny zachowany w Warszawie modernistyczny obiekt użyteczności publicznej autorstwa arch. Macieja Nowickiego (1910-1950). Historia projektowania i budowy tego unikalnego budynku sportowego (współprojektantem był arch. Z. Karpiński) trwająca w latach 1938-39 kończy się po II wojnie światowej. Losy zawodowe sprawiły , iż większą część twórczego życia autor spędził za granicą. Tam stworzył m.in. wpisany w USA do rejestru zabytków i przewidziany do wpisania na listę dziedzictwa światowego obiekt Paraboleum, - kryty stadion w Raleigh, USA , stanowiący wzór dla przestrzennych przekryć podobnych obiektów na całym świecie. Był współprojektantem gmachu ONZ,; przez krytyków i historyków architektury jest uznany za jednego z „pionierów architektury II poł. XX wieku”. Dowodzi tego nie tylko wygrany wraz z Janem Bogusławskim konkurs na pawilon polski na wystawę światową w USA w roku 1939 ale przede wszystkim jego wizja powojennej , futurystycznej odbudowy Warszawy. Projekt budynku KS Orzeł charakteryzuje „corbusierowski” sposób operowania materiałem i artykulacja elewacji oraz zastosowanie nowatorskiej, nawiązującej kształtem do łupiny orzecha. konstrukcji dachu.

Choć Klub Sportowy Orzeł swą historię rozpoczyna w roku 1922 na Grochowie, to po wojnie ze zmiennym szczęściem dotyczącym nazwy, protektorów i siedziby, trwa do dziś.

Obiekty KS Orzeł położone są po dwóch stronach ul. Podskarbińskiej pod numerami 11 i 14. To odpowiednio część historyczna i nowoczesne obiekty lekkoatletyczne i tenisowe.

W 1972 roku z wielką pompą, sztandarami i przemówieniami różnych oficjeli partyjnych przy Podskarbińskiej 11 uruchomiono dla ludności obiekt sportowy KS Orzeł i tor kolarski, który popularnie nazywano „Nowe Dynasy
Więcej możecie przeczytać w artykule "Harleye na Nowych Dandysach", do przeczytania którego zachęcam. .

W skład obiektu KS Orzeł wchodził wspomniany wyżej tor kolarski, hotel z zapleczem gastronomicznym, dwie sale sportowe, siłownia, sauna i gabinety odnowy biologicznej oraz ambulatorium lekarskie.

Tor kolarski w Warszawie, to było coś!
Tam trenowali nasi świetni torowi kolarze i m.in. Konrad Czajkowski (uczestnik Olimpiady  w Sydney), Mirosław Jurek, Szymon Kornacki czy Tomasz Zawistowski.
Tam odbywały się imprezy kolarskie jak Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Polski,  czy Wielka Nagroda Polski.

Obiekt ten służył wszystkim sekcjom i dawał możliwość rozwoju wielu talentom. Tutaj siatkarskie kariery rozpoczynali bracia Nalazkowie i Zdzisław Ambroziak oraz gimnastyczka, olimpijka Łucja Matraszek. Także tu pasmo sukcesów trenerskich w judo i zapasach kobiet rozpoczęła Wanda Piotrowska. Wśród jej podopiecznych były medalistki ME: Karolina Pastuchów, Barbara Siemieniuk i Marta Waz.

W trudnych latach kryzysu gospodarczego i transformacji społeczno-politycznej władze Polskiego Związku Kolarskiego, podobnie jak i inne instytucje zapomniały o torze kolarskim „Orła”. Z powodu braku środków finansowych obiekt popadł w ruinę i obecnie jest wyłączony z eksploatacji.

Być może we wspomnianych latach transformacji i początków polskiego drapieżnego kapitalizmu  działacze klubu nie potrafili zapewnić zainteresowania obiektem, może stracili serce do kolarstwa a może ktoś się pokłócił z Polskim Związkiem Kolarskim?
Skutkiem tego Nowe Dynasy szybko się zestarzały zarosły samosiejkami i zielskiem.
Obiekt słabo zabezpieczony stał się miejscem mało bezpiecznym i przyjaznym.

Polski Związek Kolarski jednak nie zapomniał o tym ze chce mieć tor kolarski i znalazł finansowanie na budowę takowego, nowoczesnego krytego obiektu.
BGŻ Arena w Pruszkowie, bo o nim mowa uruchomiono w 2008 roku (znowu pompa, sztandary i przemówienia) za kwotę 92 mln. zł.
Jednak obiekt w Pruszkowie jest mocno zadłużony i przez finansowe kłopoty przejął go Centralny Ośrodek Sportu.

A co z naszym Orłem?
Ano nic. Działacze klubu nie mieli serca do kolarstwa. Doprowadzono do pięknej odnowy, remontu i doposażenia obiektu przy ul. Podskarbińskiej 14. Postawili na lekkoatletykę.
Od dawna panuje w Klubie oficjalna opinia, że toru kolarskiego nikt już nie potrzebuje, bo przecież jest w Pruszkowie.
Zarząd klubu stawia na komercję i ma ambitne plany rozwoju. Zakładają one nowe inwestycje (zadaszenie kortów tenisowych, remont hotelu i sal sportowych, budowa w miejsce toru kolarskiego  wielofunkcyjnej hali sportowej i basenu), wzrost poziomu sportowego zawodników i organizację prestiżowych imprez sportowych.

Właściwie to po co jeszcze jeden basen, jeszcze jedna hala, kiedy takie są w okolicy, na dzielnicy i w Warszawie? Bo przecież toru kolarskiego nie było potrzeby utrzymywać bo powstał w Pruszkowie.
Nie miało też pewnie sensu o zbieganie by ten nowoczesny tor kolarski mógł powstać na terenie Orła.

Ale cóż.
Miejmy tylko nadzieję, że w najbliższym czasie nie dojdzie w obiektach przy Podskarbińskiej 11 do tajemniczych samozapłonów, przypadkowych pożarów i zawaleń.

 

kesz ukryty pomiędzy obiektami sportowymi

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  rozwadb - Całkowity dystans: 41 km

Obrazki/zdjęcia
Zniszczony tor kolarski KS Orze
Zniszczony tor kolarski KS OPrzeł
Nowe obiekty KS Orzeł ul. Podskarbińska 14
Nowe obiekty KS Orzeł ul. Podskarbińska 14