Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stary bahnhof - OP7CF5
Stary dworzec w Radzionkowie
Właściciel: kposmyk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 311 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-02-2014
Data utworzenia: 22-02-2014
Data opublikowania: 22-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 28-04-2022
101x znaleziona
8x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
81 odwiedzających
82 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: unkas, wojtusie
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

UWAGA! Otwarcie znalezionej skrzynki jest łamigłówką. Bardzo proszę o delikatne otwieranie, użycie siły może zniszczyć skrzynkę. 

 

Radzionków to stacja węzłowa, na której zbiegają się dwutorowa linia z kierunku Bytomia oraz obecnie jednotorowa z Chorzowa Starego. Przechodzą one następnie w czterotorowy szlak, idący dalej do stacji Nakło Śląskie. Stacja posiada 7 torów głównych, z których 5 znajduje się przy peronach. Na stacji funkcjonują dwa dwukrawędziowe perony wyspowe oraz jeden jednokrawędziowy, mieszczący się przy budynku dworca. Ruch pociągów prowadzony jest przez nastawnie "Rk" oraz "Rk1", które posiadają urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją świetlną. Z nastawni wykonawczej obsługiwane są również rogatki na przejeździe kolejowym (ul. Św. Wojciecha). Uzupełnieniem układu torowego są dwa tory boczne, z których jeden znajduje się przy placu ładunkowym. Drugi z nich pełnił funkcje wyciągowe - obecnie obydwa są nieużywane. W przeszłości z nastawni dysponującej obsługiwano również rogatki na przejeździe (ul. Anieli Krzywoń), jednakże przejazd został zlikwidowany.

 

 

 


 
Rok budowy
1869
Nazwa Lata obowiązywania
Radzionkau 1869 - 1922
Radzionków 1922 - 1939
Radzionkau 1939 - 1945
Radzionków 1945 - 1978
Bytom Radzionków 1979 - 1998
Radzionków od 1999

 

 

 

Żródlo: http://semaforek.kolej.org.pl/

 

Na mocy porozumienia Gminy Radzionków z katowickim oddziałem IPN w budynku starego dworca powstało Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

 

 

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku pełni różne funkcje w obszarze edukacji, kultury, historii, a także zachowywania dziedzictwa kulturowego. Stała ekspozycja przybliża historię deportacji i uświadamia zwiedzającym, że 1945 rok – czas końca wojny i wyzwolenia, dla wielu śląskich rodzin był początkiem gehenny związanej z masową wywózką na wschód. Wielu Górnoślązaków pozostało na radzieckiej ziemi na zawsze i nie powróciło do swoich domów. Wystawa w interesujący sposób łączy ślady przeszłości w postaci eksponatów z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi. Obiekty, które znajdują się w Centrum to przede wszystkim przedmioty codziennego użytku przywiezione z zesłania, jak np. łyżka, maszynka do golenia, brzytwa, walizka. Na wystawie można także zapoznać się z źródłami pisanymi. Za poprawność wyświetlania poszczególnych sekwencji tematycznych odpowiada kilka ukrytych komputerów sterujących 9 projektorami. W ścianach znajduje się między innymi blisko 10 km przewodów elektrycznych.

Drugie zadanie, które postawiono przed Centrum polega na gromadzeniu w jednym miejscu wszelkich możliwych do pozyskania materiałów na temat deportacji i udostępnianiu ich zainteresowanym. W zakres zbiorów dostępnych w czytelni wchodzą: publikacje, wyniki prac badawczych oraz materiały dydaktyczne. Zbiory poszerzają oryginały dokumentów − zaświadczenia wystawiane przez Państwowy Urząd Repatriacyjny, akty zgonów, zaświadczenia o pracy w kopalni, pamiętniki pisane na zesłaniu, listy itp. Młodzież może poszerzyć wiedzę na temat historii Górnego Śląska podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Centrum. Zajęcia, adresowane głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, prowadzone są z wykorzystaniem „żywej historii” czyli eksponatów, tekstów źródłowych a także fragmentów ekspozycji.

 

Żródło: http://www.deportacje45.pl

 

UWAGA! Otwarcie znalezionej skrzynki jest łamigłówką. Bardzo proszę o delikatne otwieranie, użycie siły może zniszczyć skrzynkę. 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Gdyby wyszło to by zobaczyło
Widać gołym okiem
Wpisy do logu: znaleziona 101x nieznaleziona 8x komentarz 3x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia