Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Groszek - OP7C08
Pomnik Janusza Groszkowskiego - dwusystem
Właściciel: jajcek6
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 84 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 05-12-2013
Data utworzenia: 10-02-2014
Data opublikowania: 10-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 19-10-2014
43x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
11 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pomnik Janusza Groszkowskiego ustawiony przed wejściem do Instytutu Tele-Radiotechnicznego przy ul. Ratuszowej 11 na Nowej Pradze w Dzielnicy Praga Północ.

 

Janusz Groszkowski urodził się 21 marca 1898 roku w Warszawie. W latach 1915–1919 studiował na Politechnice Warszawskiej, gdzie rozpoczął swoją pracę dydaktyczną. W 1917 roku objął stanowisko asystenta Katedry Miernictwa Elektrycznego, a od roku 1922 prowadził wykłady na temat lamp katodowych, a następnie radiotechniki.

W 1923 roku założył czasopismo „Przegląd Radiotechniczny”, którego kierownikiem był przez cały okres międzywojenny. Prowadził również wykłady z radiotechniki w szkołach wojskowych. Po otrzymaniu stopnia doktora nauk technicznych w 1928 roku, objął Katedrę Radiotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. W 1929 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a następnie w 1935 profesorem zwyczajnym. W wieku 37 lat został dziekanem Wydziału Elektrycznego PW.

W czasie wojny przeniósł się do Lwowa, gdzie pracował w Instytucie Politechnicznym. Po powrocie do Warszawy, został wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Technicznej. Zaangażował się w działania konspiracyjne. Jako żołnierz AK skonstruował radiostację oraz rozszyfrował układ sterowania niemieckich pocisków rakietowych U-2. Po wojnie, w 1945 roku, objął ponownie wykłady z radiotechniki, lamp elektronowych oraz techniki wysokiej próżni na Wydziale Elektrycznym PW, a następnie na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej, które prowadził do przejścia na emeryturę.

Dorobek naukowy profesora Janusza Groszkowskiego to aż 361 publikacji oraz 16 wynalazków. W zakresie jego zainteresowań badawczych znalazły m.in. metody pomiaru częstotliwości, lampy elektronowe (opracował pierwszy na świecie magneteron metalowy z katodą tlenową), układy o nieliniowej charakterystyce oraz ich stabilizacja. W latach 1932–1933 zajmował się teorią generacji i stabilizacji drgań. W 1932 roku opublikował pracę „The interdependence of the frequency variation and harmonic constent and constant frequency oscillators”, która przyniosła mu światową sławę. Przedstawił w niej oryginalną metodę analizy elektrycznych drgań nieliniowych. Metodę oparł na zależnościach energetycznych, a mianowicie na bilansie mocy biernej składowych harmonicznych układu generacyjnego, co pozwoliło na łatwe wyznaczenie zmian częstotliwości drgań spowodowanych przez harmoniczne napięcia lub prądu w postaci znanego na całym świecie równania Groszkowskiego.

Wielkim uznaniem cieszyły się też jego publikacje poświęcone badaniom głowic jonizacyjnych do pomiaru niskich ciśnień gazu. Ważną pracą z tej dziedziny była „Jauge manometrique a collecteur extérieur pour pression trés bases” z 1966 roku. Analizy z tych badań stały się impulsem wielu prac prowadzonych do dziś w czołowych laboratoriach Kanady, USA i Japonii.

Dla wielu był przede wszystkim nauczycielem i wychowawcą inżynierów i kadr naukowych. Odznaczał się talentem dydaktycznym. Jako opiekun naukowy kierował ponad 30 pracami doktorskimi. Zaangażowany był w organizację i rozwój życia naukowego w kraju. Za jedne z ważniejszych osiągnięć profesora uznaje się utworzenie Instytutu Radiotechniki w 1928 r. oraz Państwowego Instytutu Telekomunikacji w 1934 r., z których to instytutów rozwinęła się sieć obejmująca ośrodki badawcze, instytuty oraz biura projektowe. Był m.in. członkiem Akademii Nauk Technicznych (od 1936) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (od 1949), wiceprezesem (1956–1962), a w latach 1963–1972 prezesem PAN. Poza działalnością naukową i dydaktyczną zaangażował się również w życie społeczne i polityczne. W latach dwudziestych był współzałożycielem Warszawskiego Radioklubu. Był prezesem Polskiego Związku Krótkofalarskiego oraz pierwszym prezesem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, członkiem honorowym wielu zagranicznych stowarzyszeń naukowych. W latach 1972–1976 był bezpartyjnym posłem na sejm PRL VI kadencji oraz zastępcą przewodniczącego Rady Państwa. Bezskuteczność interwencji, które podejmował, oraz sposób funkcjonowania, władzy, sądów i prokuratury sprawiły, że w 1976 roku zrzekł się mandatu posła na sejm i funkcji zastępcy przewodniczącego Rady Państwa. W 1980 roku był doradcą NSZZ Solidarność.

Zmarł 3 sierpnia 1984 roku w Warszawie. Pośmiertnie został patronem 8 szkół średnich. Jego imię nosi Wojskowy Instytut Łączności oraz Gmach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW.

Pomnik odsłonięto 21 marca 1988 roku, w 90. rocznicę urodzin uczonego. Składa się z popiersia z brązu wykonanego w 1987 roku oraz granitowego cokołu. Autorem popiersia jest Janusz Pastwa, profesor Akademii Sztuk Pięknych, zaś cokołu Dariusz Kowalski

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 43x nieznaleziona 1x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria