Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #02 - Boniewo - OP7BDF
Kujawskie Termopile
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 106 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.40 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 09-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 21-02-2022
47x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
107 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

 

 Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić.Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

W dniach 09-12 września 1939 r.  armie Poznań i Pomorze zaatakowały lewą flankę niemieckiej 8 Armii zdążającej pod Warszawę. Polskie uderzenie było tak silne i niespodziewane dla Niemców, że spowodowało przejściowe kłopoty w dowodzeniu rozciągniętymi  na dużej przestrzeni wzdłuż Bzury jednostkom niemieckim. 

W tym czasie na terenie powiatu włocławskiego krwawe walki osłonowe toczyły 15 i 27 Dywizja Piechoty Armii Pomorze powstrzymując niemieckie 50 i 208 Dywizję Piechoty oraz Brygadę Netze. Walki toczyły się od Wieńca przez Brześć Kujawski Kruszyn, Śmiłowice, Szczytno po Grabkowo.

Obrona rubieży między jeziorami w Szczytnie została powierzona 61 Pułkowi Piechoty, którego III batalion wsparty artylerią około 12 dział wszedł tam do walki przeciwko 309 i 338 Pułkowi Piechoty z 208 Dywizji Piechoty wspartych ok. 50 działami. Polacy dobrze okopani na wzgórzach odparli wszystkie natarcia, choć Niemcy mając ogromną przewagę wielokrotnie wdzierali się w polskie pozycje obronne. 

Kontruderzenia spychały wykrwawione oddziały wroga na pozycje wyjściowe a wielokrotnie odbywało się to w panicznej ucieczce z pola walki pod ogniem broni ciężkiej i atakach polskiej piechoty.

W czasie walk ponad 100 żołnierzy niemieckich dostało się do polskiej niewoli. Straty wyniosły około 180 poległych żołnierzy niemieckich i około 130 żołnierzy polskich. 

Walki w rejonie Włocławka w dniach 9-13 września choć mało znane i niezbyt doceniane miały ogromne znaczenie dla przebiegu Bitwy nad Bzurą. 

Niemcom nie udało się przełamać polskich linii obronnych, co uniemożliwiło im wyjście na tyły armii polskich atakujących nad Bzurą. Zaciekła i skuteczna obrona 15 i 27 Dywizji Piechoty zmusiła Niemców do podjęcia decyzji w godzinach wieczornych 12 września o przeprawie przez Wisłę pod Płockiem sił 29 i 50 Pułku Piechoty z 3 Dywizji Piechoty, aby z tego rejonu wykonać uderzenie na tyły zgrupowania armii gen. T. Kutrzeby.

Na cmentarzu w Boniewie pochowano 121 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w bitwie pod Szczytnem.

Skrzynka została ukryta poza terenem cmentarza w lasku po lewej stronie schodów z parkingu do bramy. Jakieś 10-12 metrów aby ułatwić zadanie są spojlery. Kesz nie jest zakopany wystarcza rękawiczki aby odgarnąć ściółkę leśną.

Waypoint 1 - aby zalogować znalezienie skrzynki należny udać się na cmentarz i odczytać: stopień Imię i Nazwisko bohatera małej tablicy ustawionej po prawej stronie pomnika. Na fotce została nieco zamazana. Pisownia oryginalna.

Waypoint 2 - to wspólna mogiła Powstańca 1863 r i uczestników walk w latach 1918 - 1920.

Waypoint 3 i 4 - pomniki w miejscach walk w Szczytnie i Borzymie.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 

 Flag Counter

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Mogiła powstańca 1863 r
Interesujące miejsce --- Pomnik w Szczytnie
Interesujące miejsce --- Pomnik w Borzymie
1 Punkt fizyczny --- Hasło
Obrazki/zdjęcia
Boniewo, sierpień 2013 r.
Boniewo, sierpień 2013 r.
Boniewie, sierpień 2013 r.
Szczytno, sierpień 2013 r.
Borzymie, sierpień 2013 r.
Boniewo, maj 2015 r.
Kesz widzi
Tu szukaj