Magazyny solne to jedyne tego typu zabytki w kraju, świadczą o historii miasta i jego funkcji. W Nowej Soli zachowało się kilka takich obiektów: przy pl. Solnym (wybudowany w II połowie XVII wieku), przy ul. Wróblewskiego (3 budynki z 1774 roku) oraz przy ul. Garbarskiej (dawny młyn wodny używany do przechowywania soli).
Przez wieki sól była towarem cennym niemal jak złoto. Ponieważ ta z Bałtyku do najbardziej zasolonych nie należy sięgnięto po surowiec z wybrzeża francuskiego, który transportowany był Odrą ze Szczecina. Niestety ta sól była zanieczyszczona i do jej uzdatnienia potrzebne były warzelnie. Nad lewym ramieniem Odry w roku 1563 zbudowano nową warzelnię z magazynem i budynkiem dla robotników. Po powodzi wzniesiono już obiekty murowane, w tym okazałą, piętrową siedzibę cesarskiego urzędu solnego.
Interesujący nas magazyn usytuowany na Placu Solnym, wpisany jest do rejestru zabytków. Jest to murowana, parterowa budowla, pokryta wysokim, czterospadowym dachem. Obiekt pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Należał do terenów faktorii solnej. Do końca XX wieku pełnił różne funkcje magazynowe. Został wzniesiony na potrzeby faktorii solnej. Później pełnił funkcję magazynu zbożowego, hurtowni materiałów budowlanych i armatury sanitarnej. Do dziś zachowało się w nim urządzenie dźwigowe z XVIII wieku.
PS. Może przydać się coś do wyciągnięcia logbooka.
Aktualnie budynek magazynu solnego jest w trakcie remontu, skrzynka więc będzie tymczasowo niedostępna!