Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rynek od.Nowa - OP769F
Właściciel: Lukasz0702
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 312 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 18-11-2013
Data utworzenia: 18-11-2013
Data opublikowania: 18-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 13-07-2014
43x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 5 obserwatorów
7 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Kesz ma na celu zachęcenie do odwiedzenia nowego, odnowionego jaworznickiego rynku. Poniżej prezentuję trochę historii związanej z rynkiem i jego elementami (zarówno opis jaki i poniższe zdjęcia pochodzą ze strony rynekodnowa.pl), a do zapoznania się z jego obecną formą zapraszam wszytskich osobiście!

Prace nad projektem Rynek Od.Nowa rozpoczęły się w 2007 roku, kiedy prezydent Paweł Silbert powołał Zespół ds. Przebudowy Rynku i jego okolic. Przewodniczącą zespołu była Małgorzata Nowacka-Wysogląd, a prace nadzorował zastępca prezydenta Dariusz Starzycki. Dotychczas w ramach projektu zaadaptowano budynek byłej centrali miejskiej biblioteki publicznej na Muzeum Miasta Jaworzna, wykonano łącznik pieszo-jezdny Zielona-Sienkiewicza, wyremontowano ul. Słowackiego oraz budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Pocztowa 4, nadbudowano i wyremontowano kamienicę przy ul. Mickiewicza 1, przeprowadzono remont ulicy Waryńskiego, a także przebudowano ulicę Grunwaldzką do drogi dwukierunkowej. Dzięki temu jest możliwe w przyszłości wyprowadzenie ruchu samochodowego z Rynku. Ostatnią inwestycją zrealizowaną w ramach projektu Rynek Od.Nowa jest blisko 100-metrowy łącznik pieszy Sienkiewicza - Rynek. Teraz - dzięki pozyskanym środkom - przyszedł czas na przebudowę samej płyty Rynku. Kierownikiem projektu na etapie realizacji inwestycji jest Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich.
Trochę historii...
Do najbardziej interesujących obiektów w jaworznickim rynku zalicza się Kolegiatę Św. Wojciecha i Św. Katarzyny, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum Miasta Jaworzna.
 
Myśl stworzenia w Jaworznie rynku poddał jako pierwszy senator Rzeczypospolitej Krakowskiej prof. Feliks Radwański. Potrzebę jego powstania determinowały powstający tu przemysł i górnictwo węglowe. Na pierwszych zachowanych do dziś mapach z 1819 roku widać, że teren dzisiejszego rynku to miejsce rozwidlenia lokalnych dróg, gdzie stykały się ziemie będące własnością biskupstwa, Rzeczypospolitej Krakowskiej oraz miejscowych chłopów. Tu, już w XIV wieku wzniesiono jaworznicki kościół parafialny. Obok znajdowały się nieliczne drewniane chałupy, austeria i zabudowania folwarczne. W rynku i przy wychodzących drogach szybko zaczęły powstawać nowe budynki, najpierw drewniane, później z łamanego kamienia.
Wraz z rozwojem przemysłu w Jaworznie zmieniała się funkcja budowanych domów. Powoli znikały zabudowania gospodarskie. Przybywało małych, lecz zadbanych kamieniczek. W okresie dwudziestolecia, rynek w Jaworznie i jego najbliższe otoczenie posiadał czytelny architektonicznie charakter stając się sercem dynamicznie rozwijającego się przemysłowego miasta. Do dzisiaj zachował się unikalny w Europie trójkątny kształt rynku. Znajdują się w nim
także brukowane, galicyjskie uliczki, nawiązujące do lat 70., gdy miasto należało do Małopolski.
BIBLIOTEKA
Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie sięga 1949 r. Instytucja otrzymała wówczas skromny lokal przy ul. Mickiewicza. Podstawę księgozbioru stanowiły szczątki zachowanych zbiorów „Sokoła” i innych organizacji z lat międzywojennych, a także książki zebrane wśród mieszkańców. W pierwszym roku działalności księgozbiór liczył ponad 2000 woluminów. Od 1986 roku siedzibą biblioteki była ponad 100-letnia willa o powierzchni 340 m2. Jednak z upływem czasu również i ten budynek przestał spełniać swoją funkcję. Liczba woluminów zwiększyła się do 88 tys. Brakowało miejsca na nowe. Książki były lokowane na wysokości trzech metrów, bez możliwości bezpośredniego dostępu. Stan techniczny budynku oraz zagęszczenie sprzętu i zbiorów zagrażały bezpieczeństwu pracowników i czytelników. Te argumenty przemówiły za tym, by rozpocząć budowę nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. 29 września 2007 r. po dwóch latach budowy otwarto w jaworznickim rynku nową bibliotekę, która stała się Centrum Multimedialnym Miasta. Nowa biblioteka zajmuje powierzchnię 3,2 tys. m2. Docelowo może pomieścić 312 tysięcy książek. Została wyposażona m.in w klubową czytelnię czasopism dla dzieci i dorosłych oraz dział multimedialny z salkami projekcyjnymi. Komfortem dla czytelnika są komputery z dostępem do szerokopasmowego Internetu. Obiekt posiada warunki do tego, by stać się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i intelektualnego w Jaworznie.

MUZEUM
Kompleksowa modernizacja i adaptacja starego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej na potrzeby Muzeum Miasta Jaworzna to część projektu "Rynek Od.Nowa". Po kompleksowej modernizacji swojej siedziby - stuletniej wilii – Muzeum zyskało nowe oblicze. Duże i jasne przestrzenie, ciekawe i interesujące ekspozycje, panoramiczna winda dla niepełnosprawnych – to tylko niektóre z elementów, które łączą nowoczesność z historią. Oprócz możliwości poznania przeszłości Jaworzna, zwiedzający mogą także napić się kawy i spotkać ze znajomymi oraz posłuchać jazzowej muzyki w muzealnej kawiarni.

KOLEGIATA
Pierwszym kościołem w rynku była drewniana budowla, a w 1532 r. na jego miejscu postawiono murowany budynek. Powstał on na tzw. osi sakralnej: od strony wschodniej było prezbiterium, od zachodniej - kruchta z wieżą - dzwonnicą. Kościół usytuowany był na tym samym co dziś miejscu.
Wokół kościoła znajdował się cmentarz otoczony murem. Wewnątrz kościoła znajdowały się trzy ołtarze. W XVII wieku stopniowo wzbogacano jego wnętrze. Przede wszystkim zwiększając ilość ołtarzy. W latach 1690-1700 do północnej elewacji kościoła została dobudowana Kaplica Matki Bożej Szkaplerznej. W 1833 roku nastąpiła generalna przebudowa kościoła. Od północy w miejsce dawnej kaplicy Matki Bo¿ej Szkaplerznej urządzono prezbiterium. Od strony zachodniej zburzono wieżę starego kościoła, a na jej miejsce dobudowano kaplicę, proporcjonalnie do znajdującego się naprzeciw dawnego prezbiterium, z którego urządzono kaplicę Św. Barbary, patronki górników. Kolejne przebudowy kościoła miały miejsce w latach 1937-1978. Szkody górnicze spowodowały, że w latach sześćdziesiątych kościół został rozebrany, a na jego miejscu wybudowano obecną, dwupoziomową świątynię, przystosowaną do większej liczby wiernych.
W 1997 r., ks. Bp Adam Śmigielski ustanowił kapitułę kolegiacką, a nasz kościół parafialny ogłosił Kolegiatę Św. Wojciecha i Św. Katarzyny.
We wnętrzach kościoła znajdują się liczne zabytki sztuki sakralnej. Najcenniejszym jest obraz Matki Boskiej Passawskiej, namalowany w 1666 r. w Neapolu. Znajduje się on w jaworznickiej świątyni od końca XVII wieku. Kolegiata posiada także największy w Europie witraż. Trójkątny obraz o powierzchni 177 m kw. i wysokości 18,5 m znajduje się na frontowej, szklanej ścianie świątyni.


 --- zarówno opis jaki i powyższe zdjęcia pochodzą ze strony rynekodnowa.pl ---

Co do samego kesza, z racji dużego ruchu, zalecane jest podejmowanie nocą. Kesz to tradycyjny magnetyk, prosty do podjęcia.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kolegiata
Biblioteka
Oświetlenie
Fontanny
SPOILER!