Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz choleryczny - OP7608
Właściciel: G0cha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 83 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-11-2013
Data utworzenia: 11-11-2013
Data opublikowania: 11-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 25-01-2014
61x znaleziona
3x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 14 obserwatorów
130 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
24 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, Azymut, Bulwieć , Czajorek, glivec, jaculo, jatar, lunka, Majonez299, michael50, mieszko, Nornick, p_nowik, Paprotek1, PrincePolo, przemo_254, r00t7, rredan, runisto, Serengeti, Skyqen, Woj37, Wrzos, zaboja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cmentarz choleryczny, a właściwie pozostała po nim zbiorowa mogiła, ukryty jest między nasypami linii kolejowych na granicy Nowej Pragi i Bródna. Jest pamiątką po epidemii cholery z lat 1872-1873, gdy na ówczesnych peryferiach miasta pochowano 478 ofiar zarazy z Pragi i okolic. Z początku był to spory cmentarz, ale w 1908 r. podczas przebudowy węzła kolejowego został zlikwidowany, a właściwie zmniejszony do rozmiarów mogiły. To wtedy szczątki zmarłych przeniesiono do jednego grobu, który otoczono ceglanym murem. W środku zaś ustawiono wykonany z piaskowca pomnik z krzyżem. Z czasem grób popadł w ruinę, wandale zniszczyli mur i rozbili pomnik. W 2010 r. obiekt ten odbudowano z inicjatywy Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z o.o. Zakładu Mazowieckiego. Firma ta modernizowała właśnie przebiegającą obok cmentarza linię kolejową Warszawa - Gdańsk. Do sponsorowania odbudowy grobu (koszt około 200 tys. zł) dało się namówić 47 firm. Z kwatery usunięto krzaki, posklejano z kawałków pomnik, odbudowano ceglany mur, a całość otoczono jeszcze stalowym parkanem z informacją, co to za miejsce. Prace te uroczyście zakończyła 20 maja 2010 r. modlitwa ekumeniczna za dusze pochowanych tu prażan.

W październiku 2012 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Źródło: Gazeta.pl , twoja praga

Niestety do cmentarza nie prowadzi żadna dogodna droga. Poniżej szczegółowy opis trasy, według mnie, najmniej kłopotliwej. Ponieważ trzeba się liczyć z przechodzeniem przez tory skrzynkę oznaczyłam jako niebezpieczna.

Idąc ulicą Szwedzką w stronę ronda Żaba na wysokości przejścia dla pieszych tuż przed wiaduktem trzeba skrecić w prawo i wejść na nastyp kolejowy. Dalej przechodzimy przez dwa wiadukty a następnie za semaforami przechodzimy przez tory. Cmentarz znajduje się za widocznym z przodu brzozowym zagajnikiem.


Współrzędne wskazują na cmentarz a nie na kesz, który jest poza terenem cmentarza. Spojler widoczny jest w prześwicie między tablicą sponsorów a krzyżem. Tutaj nie ma co kombinować, trzeba stanąć przy furtce i spojrzeć przed siebie.

Przy wyciąganiu kesza proszę nie demontować całej konstrukcji, wystarczy wyjąć pojemnik.




Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
okolica cmentarza
cmentarz
cmentarz