Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
MM001 - Grodzisko Owidz - OP7515
czyli wczesnośredniowieczny gród koło Starogardu Gd.
Właściciel: Mag_mag
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 76 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-11-2013
Data utworzenia: 02-11-2013
Data opublikowania: 02-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 25-07-2015
13x znaleziona
3x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 2 obserwatorów
10 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


HISTORIA
Dzisiejsze Grodzisko Owidz to pozostałość po wczesnośredniowiecznej osadzie, którą założono na początku XI wieku. Dokładne daty powstania grodziska nie są znane. Przeprowadzone badania archeologiczne, a także analiza dziejowa okolicznych terenów, wskazują jednak na takie właśnie pochodzenie grodu.

W tym czasie rządy sprawował Bolesław Chrobry, jednak osłabienie monarchii Piastów w XI wieku ponownie przywróciło panowanie Pomorzan. Dopiero Bolesław Krzywousty zwyciężając Pomorzan na początku XII wieku, przywrócił grodzisku polski rodowód. Wówczas również dokonano ostatecznej chrystianizacji tych terenów, a także odbudowano gród z wcześniejszych zniszczeń.

Grodzisko Owidz
Po śmierci Krzywoustego walki o Pomorze toczyli, między innymi jego spadkobiercy, namiestnicy pomorscy, a także książęta z Gdańska. Ostatecznie w 1282 roku tereny nad Rzeką Wierzycą przejęli Krzyżacy, którzy opierali swój system zarządzania na zamkach komturskich. W tym czasie znacznie spadła rola i ranga grodów kociewskich, a w tym również Grodziska w Owidzu.

Gród lokowano w dorzeczu Wierzycy, w jednym z jej zakoli około 2 kilometrów na wschód od Starogardu Gdańskiego. Było to wówczas jedno z największych grodzisk, jakie powstały na Kociewiu. Wyniesiona na wysokość 12-18 metrów parcela o dość regularnej, prostokątnej powierzchni, ma długość 120 metrów i szerokość 50 metrów. Założyciele osady doskonale wykorzystali naturalne warunki obronne. Można było się tu dostać jedynie od strony zachodniej. Resztę obwodu opływają wody Wierzycy. Dzięki temu tylko zachodnia strona wymagała silniejszego ufortyfikowania. Do tego celu wykorzystano umocnienia drewniano-ziemne, dodatkowo wzmacniane jeszcze kamieniami.

Dostępu do wnętrza grodziska broniła brama. W jej okolicy wybudowano również drewnianą wieżę ułatwiającą obserwację okolicy i pełniącą oczywiście funkcje obronne. Majdan, a więc wnętrze grodziska, stanowiły zabudowania drewniane, najprawdopodobniej o konstrukcji zrębowej, a także półziemianki – budynki częściowo zagłębione w ziemi.

Mieszkańcy grodziska zajmowali się z pewnością uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem i łowiectwem. Odkrycia archeologiczne wskazują również na kowalstwo, garncarstwo, szewstwo, włókiennictwo, ciesielstwo oraz rogownictwo. Przebiegał tędy szlak handlowy z Gdańska do Wielkopolski, a odnalezione monety o niemieckim pochodzeniu wyraźnie wskazują, iż mieszkańcy trudnili się także handlem.
[info ze strony: http://www.owidz.pl]

KESZ
Założony spontanicznie pierwszy mój kesz, więc liczę na uwagi i komentarze.


EDIT: 10.05.2014:
Teraz skrzynka to trochę większe, podłużne mikro, owinięte w szarą taśmę, na kordach.
UWAGA! Proszę o dokładne maskowanie po odłożeniu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kesz widzi
Widzisz kesza