Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dziady 2013 - OP74FA
Niczym dawni Słowianie
Eigenaar: Łoś
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 172 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Tijd: 1:00 h    Lengte: 1.00 km
Geplaatst op: 01-11-2013
Gemaakt op: 01-11-2013
Gepubliceerd op: 01-11-2013
Laatste verandering: 12-04-2015
14x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
6 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Recommended at night  Dangerous Cache  Torch needed  Take special equipment  Compass  Take something to write  You will need a shovel  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Dziady były obrządkiem odbywającym się w dzień obecnych Zaduszek.
Było to święto starosłowiańskie mające na celu ująć męk zbłąkanym duszom, które karmiono i pojono kaszą i miodem. Początkowo Dziady obchodzono w domach lecz wskutek chrystjanizacji zmuszono wierzących do wyniesienia się w tę jedną noc w roku do starych budynków które najczęściej znajdowały się przy cmentarzach (bo gdzież indziej więcej dusz?). Poza "karmieniem duchów była to też okazja do wspólnego posiłku przy stole w gronie rodziny, lecz trzeba było pamiętać o pewnych zachowaniach które mogłyby obrazić zmarłych i przynieść nieszczęście na biesiadujących. Kiedy podczas jedzenia na ziemię spadła łyżka nie można było jej podnieść, gdyż to dusze ją porywały aby mieć możliwość zjedzenia swojego posiłku. Nie można było też uderzać w stół bo to właśnie tam duchy przebywały a w ten sposób łatwo zakłócić ich spokój. Jedynym momentem w, którym ktoś pukał w stół był ten kiedy mąż/ojciec/głowa rodziny uderzał aby poprosić o przychylność przodków. Po skończonej uczcie zostawiano na stole jadło, oraz sztućce aby dusze w spokoju mogły zjeść. Nie był to jednak jedyny zwyczaj. Rozpalano też ogniska przy stołach zastawionych w ofierze aby oświetlić drogę "biesiadnikom". Ogniska palono też na "podejrzanych" mogiłach, np. samobójców lub nagle zmarłych, gdyż uważano, iż tacy mogą powstać a ogień uniemożliwiał im wyjście z grobu Przez co mogliby narobić niemałych szkód, gdyż owe dusze były wyjątkowo złośliwe.

Co do skrzynki: wcielisz się w duszę poszukującą strawy. Będziesz potrzebować kompasu. Kiedy dojdziesz do miejsca wyznaczonego na mapie poszukaj widoku ze zdjęcia 1. Kiedy tam dojdziesz rusz na azymut 45stopni aż ujrzysz miejsce 2. Tam skręć na 150 stopni do 3 po czym idź na południe do miejsca 4. Poszukaj znaczka ze zdjęcia 5, potem drógiego i z tego miejsca spójrz na 155stopni a zobaczysz budynek, ogrodzony siatką (6), który musisz obejść najlepiej od strony wschodniej gdyż po zachodniej jest duży rów w, który łatwo wpaść w ciemności. Za pierwszym budyneczkiem znajdziesz drugi do którego musisz wejść koniecznie od strony długiego pomieszczenia po stronie zachodniej, gdyż każde inne miejsce jest niebezpieczne. Kiedy znajdziesz się w owym pomieszczeniu (7) na jego końcu znajdziesz dziurę w podłodze, tam szukaj.

UWAGA! W skrzynce znajdziesz kaszę którą zaspokoisz swój głód... certyfikatów. Do każdego miejsca w logu przypisany jest konkretny certyfkatt.
Afbeeldingen
2
3
4
5
6
7
Desperacki spojler
1
Ten budynek
Ten budynek