Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PRZEDWOJENNY ZBIORNIK RETENCYJNY - OP7388
Przedwojenny podziemny zbiornik na zboczu Szubieniczej Góry
Owner: Levik
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 30 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 14-10-2013
Date created: 14-10-2013
Date published: 14-10-2013
Last modification: 17-03-2014
34x Found
2x Not found
7 notes
watchers 4 watchers
8 visitors
32 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: My_Key
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Podziemne zbiorniki retencyjne w Gdańsku zostały zbudowane przez Niemców w  okresie przedwojennym. Znajdują się one na szczycie góry około 300m na pd-zach  od skrzyżowania ul. Sobieskiego z ul. Trauguta.. Wejście  do zbiorników jest widoczne z daleka, najłatwiej jest się tam dostać ścieżką  biegnącą przez ogródki działkowe znajdujące się po południowej stronie ul  Sobieskiego. Niestety drzwi wejściowe do tego obiektu zostały zaspawane, do niedawna można było dostać się do środka obiektu przez otwór okienny o  rozmiarach ok. 1m X 0,8m. Osoby w pełni sprawne fizycznie nie miały z tym  żadnego problemu. Po przejściu przez otwór znalazłem się w przedsionku z  którego będą prowadzić drogi do zbiornika wewnętrznego (na wprost) oraz do  zbiornika okalającego (dwa wejścia po bokach). Schody były rozkradzione przez złomiarzy, więc przeciskaliśmy się przez rury. W środku panuje niesamowite echo,  które trwa nieraz ponad 7 sekund. Zbiorniki zachowały się w zadziwiająco dobrym  stanie. Beton z którego zostały wykonane jest wodoszczelny i bardzo wytrzymały. 

Wewnętrzny zbiornik został wybudowany w postaci potężnej kopuły z wewnętrznym  układem kolumn oraz ścianek działowych. Wnętrze tego zbiornika ma postać  wielkiego korytarza o łukowatym sklepieniu. W środku zbiornika korytarz  przechodzi zygzakiem przez układ wewnętrznych kolumn. Zbiornik zewnętrzny składa  się z podobnego korytarza okalającego zbiornik wewnętrzny dokoła. Korytarze te  mają wysokość około 6m oraz szerokość ok. 4m.

Szacunkowo średnica całego  kompleksu wynosi ok. 35m. Długość korytarza zewnętrznego zbiornika może wynosić  około 200m.

POLECAM RÓWNIEŻ DROGĘ PROWADZĄCĄ SPOD KAS STAREGO STADIONU LECHII - MIĘDZY CERKWIĄ A TERENEM STADIONU, PRZECHODZI SIĘ PRZEZ TEREN STAREGO URNOWEGO CMENTARZA EWANGELICKIEGO, CZĘŚĆ NAGROBKÓW ZACHOWAŁA SIĘ W NIEZŁYM STANIE. SĄSIEDNIA CERKIEW PRZED WOJNĄ BYŁA POWIĄZANYM Z W.W CMENTARZEM KREMATORIUM. Wyluzowany

pozdrawiam, Levik.

PS: Skrzynka w związku z reaktywacją przesunięta o max 5m. Koordy i tak uciekają w tamtym miejscu, zapewne ze względu na przechodzące linie wysokiego napięcia nad głową, jak stwierdził Misiek. ;)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 34x Not found 2x Note 7x All entries Show deletions