Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Park Widzewski - OP70C5
Park Widzewski
Właściciel: Wisior
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 223 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 04-09-2013
Data utworzenia: 04-09-2013
Data opublikowania: 04-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 06-04-2015
53x znaleziona
2x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
13 odwiedzających
48 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: kozioty, Zybcio
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Obecnie w naszym mieście istnieją 34 parki publiczne, a 11 z nich uznano za zabytki kultury. Większość z zabytkowych zieleńców to dawne, prywatne parki fabrykanckie, oddane w większości, po II wojnie światowej na użytek publiczny. Najstarszym parkiem publicznym, stworzonym od początku dla łodzian, jest utworzony w 1840 r. Park Źródliska, wraz z Palmiarnią. 

Parki największe powierzchniowo, czyli Park Piłsudskiego, Poniatowskiego, Źródliska i 3 Maja powstały na bazie znajdujących się niegdyś w naszym mieście lasów. Do dziś można odnaleźć w nich pomniki przyrody, znacznie przekraczające wiekiem czas powstania samych parków. 

Według oficjalnych danych statystycznych, Łódź jest obecnie najbardziej "zielonym" z największych polskich miast. Ogólna powierzchnia parków w naszym mieście przekracza znacznie 300 ha. Dodatkowo, na terenie Łodzi znajdują sie lasy komunalne, które stanowią ewenement w skali europejskiej, tak jak np. Las Łagiewnicki, który jest drugim co do wielkości (po paryskim Lasku Bulońskim) tego typu zieleńcem w Europie. 

Park Widzewski, położony w kwartale ulic: Niciarnianej, Sobolowej, Rokicińskiej i al. Piłsudskiego, zajmuje powierzchnię ok. 7,8 ha. 

Historia Parku: 

Decyzja o stworzeniu parku, zapadła w roku 1951. Zrealizowany w ciągu niespełna dwóch lat projekt, stworzony przez K. Marcinkowskiego i H. Tomaszewskiego, w początkowym okresie swojego istnienia, a także niekiedy i dziś porównywany był do Ogrodu Saskiego w Warszawie z racji monumentalnej fontanny. 



Na końcu głównej osi ogrodu, prostopadłej do Al. Piłsudskiego, został wybudowany basen pływacki, który stanowić miał integralną część założenia parkowego. Park położony jest w dolinie rzeki Jasień, która z uwagi na wysoki stopień zanieczyszczenia biegnie krytym kanałem, zaś znajdujący się w zachodniej części parku, rozległy staw jest zasilany sztucznie. 



W ostatnich latach zieleniec poddano licznym zabiegom kosmetycznym. Oczyszczono staw, pogłębiono studnię głębinową oraz zmodernizowano alejki. Budynek dawnej kawiarni, który jeszcze przed kilkoma laty zamknięty i popadał w ruinę został  ogrodzony i zaadaptowany na restaurację. 




Informacje zaczerpnięte ze strony Moje Miasto Łódź http://www.mmlodz.pl

O keszu:

Z użytkownikiem Ceiphield postanowiliśmy umieścić kesza w parku ponieważ wcześniejsze skrzynki w okolicy od ponad pół roku są zarchiwizowane. Kesz to mały  pojemniczek schowany na koordach, bardzo prosimy o ostrożne wyjmowanie, nie wyciągać na siłę, najlepiej podejmować późnym wieczorem i uważać na spacerowiczów. Należy zabrać ze sobą coś do pisania. W środku certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców!

                              Prosimy zapinać kesza!