Wyspa Teatralna w Gubinie - wyspa przy ujściu Lubszy do Nysy Łużyckiej.
Od wieku XVI na wyspie odbywały się ćwiczenia i uroczystości miejscowego Bractwa Strzeleckiego. Bractwo dbało o wygląd wyspy.
W 1872 powstała komisja obywatelska, której celem była budowa dużego kompleksu kulturalno-rozrywkowego. 20 lutego 1873 bractwo strzeleckie sprzedało wyspę oraz strzelnicę nowo powstałej spółce akcyjnej.
Częścią inwestycji był budynek teatru. Zaprojektował go berliński architekt Oskar Tietz. Otwarto go 1 października 1874 spektaklem "Faust" J.W. Goethego. Teatr mógł pomieścić 750 widzów.
Do odpoczynku i spędzania czasu wolnego służyły mieszkańcom miasta także restauracja "Parkowa" z zacienionym ogrodem, oraz piwniczna restauracja "Tunel". Na wyspie znajdowały się również pawilon do tańca, fontanna i pawilon muzyczny.
W lutym 1945, w czasie walk o miasto, teatr nie został uszkodzony. Spłonął w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach.
Obecnie Wyspa jest po rewitalizacji i z pewnością jest jednym z najciekawszych miejsc w Gubinie, chętnie odwiedzanym przez spacerowiczów.