Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Śladami Pułkownika Kuklińskiego - OP0AD7
Właściciel: Mylpka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 92 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Wirtualna
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-02-2008
Data utworzenia: 16-02-2008
Data opublikowania: 16-02-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 08-09-2017
292x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 9 obserwatorów
211 odwiedzających
166 x oceniona
Oceniona jako: normalna
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ojos_verdes, szurasy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Adnotacje Centrum Obsługi Geocachera OC PL

Data: 21-03-2016 09:03:27, dodane przez Elvis7Zmiana formy zaliczenia - aby zaliczyć kesza, poza hasłem, wymagane jest zdjęcie keszera na tle obiektu lub części jego ekwipunku.

Opis PL

Ta skrzynka jest pierwszą w serii skrzynek (wirtualnych i realnych) poświęconych pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Postać niezwykła, dla niektórych kontrowersyjna. Garść podstawowych informacji można znaleźć w wszędobylskiej Wikipedii. W dziale "Kontrowersje" wkradł się mały błąd. Wynika z niego, że atak nuklearny na Polskę podczas wojny NATO-Układ Warszawski był tylko jakąś hipotezą, a autor hasła w Wikipedii powiązał go ze spodziewaną interwencją Sowietów w grudniu 1980 r. Wszystko wyglądało jeszcze "ciekawiej", co wyjaśniał sam minister obrony narodowej Radek Sikorski w listopadzie 2006 r.

Dużo więcej ciekawych faktów o samym Pułkowniku.

Na razie tyle informacji.Kanwą dla moich skrzynek poświęconych pułkownikowi Kuklińskiemu będą fragmenty książki Benjamina Weissera Ryszard Kukliński - życie ściśle tajne. Książka świetnie napisana, jak określił to w recenzji sam Zbigniew Brzeziński "czyta się jak opowieść z Jamesem Bondem, ale to nie jest fikcja". Oprócz szerszego opisu życia i misji Kuklińskiego, jest w niej mnóstwo fragmentów "topograficznych" - tajne spotkania pułkownika z agentami CIA, miejsca skrytek do przekazywania informacji oraz inne ważne punkty w PRL-owskiej Warszawie, w której przyszło żyć i wypełniać Kuklińskiemu misję swego życia. Co ważne, za wszystko co robił w tych miejscach mógł przypłacić życiem... W pierwszej skrzynce, miejsce bardzo osobiście związane z płk Kuklińskim - a mianowicie jego dom:

"(...) W odpowiedzi na zapytanie dotyczące jego decyzji o przystąpieniu do spółdzielni mieszkaniowej przy ulicy Rajców Kukliński stwierdził [w liście do CIA - przypis Mylpka], że początkowo był temu niechętny, bojąc się, że udział w przedsięwzięciu skupi niepotrzebnie uwagę na jego osobie. (...) W końcu zdecydował się naciskany przez kolegów, w tym przez generała Hermaszewskiego (...) Kilka tygodni później, z pomocą służb kwatermistrzowskich, Kukliński przeprowadził się z rodziną do nowego domu przy ulicy Rajców 11. Wszyscy jego sąsiedzi byli oficerami. Jednym z nich był generał Hermaszewski, z którego córką związał się Bogdan [syn Kuklińskiego - przypis Mylpka]. Segment Kuklińskiego miał sześć metrów szerokości. Przypominał małą fortecę, wybudowaną z kamienia i pokrytą sztukaterią, z podłogami z twardego drewna i stalowymi wspornikami w ścianach. Kukliński był dumny z projektu i wykończenia domu, w którym wiele rzeczy wykonał sam. W piwnicy znajdował się garaż na dwa samochody, z którego przechodziło się do pokoju z kamiennym kominkiem. Także w piwnicy, obok garażu, Kukliński urządził ciemnię. Schody prowadziły na parter, gdzie znajdowała się kuchnia, salon i jadalnia oraz wejście do domu. Z okien frontowych rozciągał się widok na panoramę wschodniej części miasta, obejmującą Wisłostradę i Wisłę. Na piętrze była główna sypialnia z łazienką, bawialnia z telewizorem i gabinet Kuklińskiego. Waldek [drugi syn Kuklińskiego - przypis Mylpka] zajmował drugie piętro. Bogdan zajał poddasze. Było tam okno dachowe przepuszczające mnóstwo światła.

Napisał [w liście do CIA - przypis Mylpka], że ma wiele do zakomunikowania i że skorzystał z niezwykle sprzyjających okoliczności, jakie stwarza praca wykonywana wieczorami i nocą, by fotografować dokumenty [CIA dostarczyła Kuklińskiemu specjalny miniaturowy aparat - Mylpka]. <<Wychodząc ze sztabu nocą, często w towarzystwie przełożonych, zabierałem ze sobą więcej ważnych materiałów i fotografowałem je w domu, nie wzbudzając tym zainteresowania żony i synów>>"

B. Weisser, Ryszard Kukliński - życie ściśle tajne, Warszawa 2005, s. 123, 134.

Tak więc Drogi Geokeszowiczu, którego zainteresowała ta skrzynka - to właśnie w tym domu płk Kukliński sfotografował większość sowieckich dokumetów, które przekazał Stanom Zjednoczonym. Jak przyznawali to sami Amerykanie, te dokumenty całkowicie zmieniły strategię Stanów Zjednoczonych i NATO w okresie "zimnej wojny" w latach 1975-1990. Jak mówił gen. William Odon, Główny Oficer Wywiadu Armii Stanów Zjednoczonych w latach 1981-1985: "Raporty Kuklińskiego miały ogromną wartość informacyjną dla USA, a poza tym otworzyły nam oczy na militarną doktrynę sowiecką. Ujawnienie planów agresji sowieckiej na Europę przez Kuklińskiego, a także jego komentarze strategiczne do tych planow, wpłyneły na zmianę amerykańskiej koncepcji obrony Europy środkami konwencjonalnymi, zamiast bronią atomową. Pułkownik Kukliński przedstawił nam, w jaki sposób Rosjanie potrafią przerzucać ogromne masy swych wojsk. Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. W konsekwencji utworzyliśmy siły szybkiego reagowania". Kawał historii kryje się za tymi murami... Choć nie wszyscy o tym wiedzą. Rozmawiałem (przez domofon) z obecnym właścicielem segmentu przy Rajców 11. Nic nie wiedział ani o płk Kuklińskim, ani o tym, że kiedyś to było jego mieszkanie (albo nie chciał mi o tym powiedzieć).

Na koniec mały bonus. Jak było wspomniane w powyższym fragmencie, jednym ze znajomych Kuklińskiego był gen. Władysław Hermaszewski, pilot, barwna postać Ludowego Wojska Polskiego. Gen. Hermaszewski był starszym bratem gen. Mirosława Hermaszewskiego, "naszego pierwszego człowieka w kosmosie". W czasie organizowania ewakuacji z Polski pułkownika Kuklińskiego wraz z rodziną (początek listopada 1981 r.) nic nie wiedzący Hermaszewski zaprosił go do swojego domu przy Rajców 19 (to ten remontujący się na jednym ze zdjęć):

"(...) Hermaszewski poprosił, żeby Kukliński do niego wpadł. Z uwagi na późną porę ten najpierw do niego zadzownił. Przyjaciel namówił go, żeby jednak do niego zajrzał. Powitał go i zaprowadził do okazałego pokoju w piwnicy, urządzonego drewnianymi, rustykalnymi meblami, ze strzelbami, rogami myśliwskimi i porożami na ścianach. Chciał porozmawiać z Kuklińskim o ucieczce ich sąsiada, Ostaszewicza [pułkownik Włodzimierz Ostaszewicz, zastępca szefa ds. informacyjnych w Zarządzie II Sztabu Generalnego (wywiad), współpracował niezależnie od Kuklińskiego ze Stanami Zjednoczonymi, ewakuował się z kraju we wrześniu 1981 r.] Jak zareagują na na to Rosjanie? Przypuszczał, że Ostaszewicz planował ucieczkę już od jakiegoś czasu, bo jego dom sprawiał wrażenie zapuszczonego. Gdy mu to mówił Kukliński grzecznie potakiwał. W końcu powiedział, że musi iść do domu i się wyspać".

B. Weisser, Ryszard Kukliński - życie ściśle tajne, Warszawa 2005, s. 245.

Sporo polskiej i światowej historii, jak na tak małą i urokliwą warszawską uliczkę. Długo szukałem miejsca na realną skrzynkę. Niestety uliczka jest malutka, kręci się tam trochę ludzi, a tuż obok super-okamerowana siedziba Skody Polska, firma Pol-Mot. Dlatego skrzynka wirtualna. Hasłem do loga jest nazwisko pewnego pana, ściśle związanego z ulicą Rajców... Wskazówka na jednym ze zdjęć.

 

Data: 21-03-2016 09:03:27, dodane przez Elvis7
Zmiana formy zaliczenia - aby zaliczyć kesza, poza hasłem, wymagane jest zdjęcie keszera na tle obiektu lub części jego ekwipunku.

Obrazki/zdjęcia
To ten dom
Wejście
Piwnica, gdzie się sporo fotografowało...
Dom Hermaszewskiego
Ulica Rajców i kościół Nawiedzenia NMP
Tuż za rogiem jest hasło do loga