Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Jak Czarniecki do Poznania - OP6B23
Owner: gagu
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 246 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-06-2013
Date created: 28-06-2013
Date published: 28-06-2013
Last modification: 28-06-2013
75x Found
2x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
33 visitors
64 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Józef Wybicki, pisząc słowa Pieśni Legionów, która dziś jest hymnem narodowym, wymienił w pierwszych trzech zwrotkach tylko trzy nazwiska ważnych postaci z naszej historii: gen. Henryka Dąbrowskiego, Francuza nazwiskiem Bonaparte i Czarnieckiego. Pierwsi dwaj byli bohaterami jego epoki, hetman Stefan Czarniecki został wybrany przez autora jako jeden z najsłynniejszych wodzów z przeszłości. W oryginale tekstu Wybickiego dopiero na końcu utworu na wspomnienie zasłużył Tadeusz Kościuszko

Stefan Czarniecki (1599-1665) urodził się w Czarncy. Wiódł życie żołnierza. Stoczył dziesiątki bitew, w których wykazał wybitne zdolności jako dowódca. W trudnym dla Rzeczypospolitej czasie połowy XVII w. okazał się jej mężem opatrznościowym. Zmarł we wsi Sokołówka na Kresach. Pogrzeb tak znacznego "wojennika" odbył się z udziałem samego króla Jana Kazimierza w stołecznej Warszawie, ale do grobu złożono go w rodzinnej Czarncy. W 1937 r. w czasie wielkich uroczystości przełożono jego szczątki do okazałego sarkofagu. Grobowiec znajduje się z prawej strony prezbiterium kościoła pw. św. Floriana i NMP. Świątynię ufundował w pierwszej połowie XVII w. sam Stefan Czarniecki, o czym świadczy kamienna tablica nad głównym wejściem. Wewnątrz, w osobnej kaplicy znalazły się bardzo ciekawe pamiątki związane z bohaterem z Czarncy. W ołtarzu jest obraz Matki Boskiej przypominający stylem ikony bizantyjskie. Zgodnie z dawnym rycerskim obyczajem Czarniecki zabierał go ze sobą na wojenne wyprawy. W wyposażeniu kaplicy są także naczynia liturgiczne podarowane przez hetmana. Jest też piękna kapłańska szata zwana kapą - hetmański dar godny króla, gdyż uszyto ją z czapraka okrywającego wierzchowca szwedzkiego władcy, Karola X Gustawa. Zdobycz wpadła w ręce żołnierzy Czarnieckiego w zwycięskiej bitwie pod Rudnikiem (nad Sanem).

Pamięć o wybitnym rodaku jest w Czarncy niezwykle żywa. We wsi stoją dwa pomniki bohatera. Jeden naprzeciwko kościoła, pośrodku arboretum-ogrodu z cennymi gatunkami egzotycznych drzew i krzewów. Porosłe trawą wertepy znaczą miejsce, w którym archeolodzy odnaleźli szczątki fundamentów i piwnic starego dworu, domu rodzinnego hetmana. Drugi pomnik, bardzo okazały, projektu prof. Mariana Koniecznego, postawiono w 1999 r. przed budynkiem szkoły. Jest w niej Izba Pamięci Stefana Czarnieckiego.

Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/21891,czarnca-jam-nie-z-soli-ani-z-roli--ale----z-czarncy.html

 

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
pomnik
armata
Log entries: Found 75x Not found 2x Note 0x All entries